Město lásky, metropole módy, ráj literatury…. Paříž má mnoho různých podob. A přestože ceny vstupného do muzeí mohou být horentní a večeře v kvalitní restauraci téměř nedostupná, návštěva francouzské metropole také může proběhnout docela levně. Ať už toužíte tyčící věže kostelů nebo navštívit pravý francouzský trh, nechejte se zlákat následujícími 20 tipy.
Katedrála Notre Dame v Paříži
Navštívit impozantní ikonu Paříže plnou chrličů a gotických ozdob je pro turisty nutností. Vstup do této velkolepé středověké stavby je zdarma (platí se pouze za výstup do dvojice jejích věží), stejně tak jako procházka kolem sousední Seiny, odkud budete mít zase jiný úhel pohledu na špičatou apsidu a naturalistické sochy katedrály.
Tržnice Marché aux Puces de St-Ouen
Prohlížení výloh obchodů je skvělým způsobem, jak obdivovat drobné umělecké předměty a rozmanité kuriozity, které byste si jinak nikdy nekoupili. Bleší trh St-Ouen a trh se se starožitnostmi jsou skvělá místa, která rozproudí Vaši fantazii. Na tomto netradičním tržišti můžete obdivovat koberečky z medvědí kůže, staré tapisérie nebo třeba mosazný potápěčský zvon (ale nedivte se příliš nápadně, až se podíváte na cenovky). Vystupte z metra na zastávce Porte de Clignancourt (linka 4) a pokračujte pod most, kde místo stánků se suvenýry naleznete vedlejší uličky plné zajímavých a krásných věcí na prodej.
Park Champ de Mars
Jízda výtahem na vrchol Eiffelovky připraví Vaši peněženku o 15 EUR na osobu, a přitom výhledy zdola ze země mohou být neméně úžasné. Parc du Champ de Mars nabízí návštěvníkům trávníky a květinové záhony udržované s vojenskou přesností (jak se dá také čekat na bývalém vojenském cvičišti). Vezměte si s sebou deku, víno a sýr brie a počkejte, až Eiffelovu věž při soumraku ozáří světelná show.
Hřbitov Père Lachaise
Nezapomenutelné místo v Paříži Vám umožní osobní setkání s velikány literatury, jako byl Proust a Balzac, ale i s modernějšími slavnými, jako Oscar Wilde a Edith Piaf. Na tomto historickém hřbitově odpočívá také zpěvák Jim Morrison, jehož hrob je ohrazen, aby byl chráněn před příliš horlivými fanoušky, kteří sem míří na hudební pouť. Procházka po Père Lachaise, uličkami lemovanými stromy a s poletujícími vranami, patří k nejpůsobivějším v Paříži. Vydejte se do 20. okrsku (arrondissement) a vystupte z metra na zastávce Père Lachaise (linka 2) nebo Gambetta (linka 3).
Muzeum moderního umění města Paříže
Surrealistický pohled na francouzskou kulturu získáte, když se ponoříte do sbírek pařížského Muzea moderního umění. Od vzdorovitého Braqueova kubismu až po Matissovy tanečnice, v každém případě zde najdete něco, co pozvedne Vašeho ducha. Jeďte metrem linkou 9 a vystupte na zastávce Alma-Marceau.
Tržnice Marché d’Aligre
Pastvou pro Vaše oči bude nabídka nejlepších místních plodin v krásné kryté tržnici na Place d’Aligre ve 12. okrsku. Vaše smysly zahltí hromady sýra, výrobky řezníků a celé pole stánků s květinami, když budete procházet jejími uličkami. Pak si zde můžete dát sklenku vína Bordeaux spolu s křupavou bagetou. Dostanete se sem metrem linkou 8 a vystoupíte na zastávce Ledru-Rollin.
Bazilika Sacré Coeur
Bílý mramorový kostel (úvodní foto) podobající se paláci zdobí vrcholek rušného Montmartru v 18. okrsku. Jeho interiér pokrývají zlaté mozaiky a vysoká vitrážová okna a můžete zde slyšet vyzvánění jednoho z nejtěžších zvonů světa. Vstup do baziliky je zdarma, platí se pouze za výstup do kopule nebo za prohlídku krypty.
Co dělat v Paříži, až si prohlédnete všechny památky
Muzeum Carnavalet
Vydejte se na výpravu historií Paříže, od jejích starověkých počátků až do dnešní podoby průkopnického města módy a vzdělanosti. Trvalé sbírky v Muzeu Carnavalet mají vstup zdarma, takže se zde můžete projít secesními (fin-de-siècle) salony a krásně zrekonstruovanými barokními interiéry a neutratit ani euro. Nejbližší zastávky metra jsou Chemin Vert (linka 8) a Saint Paul (linka 1).
Park Buttes-Chaumont
Nejstrmější park Paříže představuje utrpení pro nohy, ale také hostinu pro smysly. Díky hojnosti ptactva, skalním reliéfům a vodopádu mistrně navrženému krajinným architektem Baronem Haussmannem snadno zapomenete, že jste v rušné francouzské metropoli. Do parku se dostanete ze zastávek metra Botzaris a Buttes Chaumont (obě linka 7) v 19. okrsku.
Hřbitov Montparnass
Místo posledního odpočinku stovek slavných obyvatel Paříže, hřbitov Montparnasse, je méně honosný než Père Lachaise, ale ideální pro tiché procházky. Zde se dostanete do blízkosti slavných, jako byl Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir a Samuel Beckett. Jezdí sem metro linka 6, zastávka Edgar Quinet nebo Raspail.
Park Monceau
Pokud Vám návštěva celebrit na hřbitově přijde příliš morbidní, projděte se mezi slavnými Francouzy v Parku Monceau, kde se nacházejí sochy osobností, jako Chopin nebo Maupassant. Park s bohatou historií je úžasným místem na procházky: zde se odehrál masakr v roce 1871 a právě zde nejraději maloval Monet. Další možnou atrakcí zdarma v okolí je prohlídka málo známých čínských soch vystavených v Musée Cernuschi, městském asijském muzeu nacházejícím se v elegantním sídle hned vedle východního vstupu do parku z třídy Vélasquez. Jeďte linkou 2 na zastávku Monceau v 8. okrsku.
Kanál sv. Martina (Canal St-Martin)
Při západu slunce se přidejte k elegantním Pařížanům, kteří si jdou posedět u vodního toku – anebo zde můžete skákat po kamenech jako hrdinka Amélie z Montmartru. Rušné okolí kanálu sv. Martina mezi République a nádražím Gare du Nord v 10. okrsku je ideálním místem, kam si můžete vzít piknik, otevřít si láhev vína a poslouchat hovory místních kolem.
Brancusiho ateliér
Ponořte se do hladkých tvarů soch Constantina Brâncușiho při bezplatné návštěvě jeho obnoveného ateliéru nacházejícího se před Centrem Pompidou. Abstraktní sochař rumunského původu se proslavil svými pracemi, jako je Polibek, jeho ateliér byl s láskou zrekonstruován a nabízí nezvykle intimní pohled do mysli umělce.
Temný podzemní svět pařížských katakomb
Arènes de Lutèce
Pohlédněte zbytky římského osídlení v oblasti Paříže v Arènes de Lutèce v Latinské čtvrti. Pocházejí z 1. stol.n.l. a zřejmě se jednalo o nejdelší římský amfiteátr, jaký byl kdy postaven. I když aréna dávno neslouží ke gladiátorským hrám, nabízí prostor pro jiný soutěživý sport: pétanque.
Rue Mouffetard
Otevřené tržiště dlážděné kameny je plné řemeslných výrobků pekařů, sýrařů a cukrářů. Navštivte ho v sobotu, kdy se ulice uzavře a vznikne zde obrovský trh s potravinami, kde můžete poslouchat hlasům smlouvajících gurmánů a vyvolávání prodejců.
Paříž – ubytování a tipy na výlety
Belleville
Procházka ulicemi Belleville, okrsku s historií rebelie a s multikulturní atmosférou, zaručeně podnítí Vaši představivost. Díky zdejší rušné Čínské čtvrti a místním umělcům se jedná o místo místo plné života a dění. Vydejte se po rue de Belleville až na místo, kde se prý narodila šansoniérka Edith Piaf pod pouliční lampou, pak zabočte doprava na pěší rue Dénoyez, kde naleznete nejpozoruhodnější street art v Paříži. Nakonec se jen tak potloukejte po Belleville a žasněte nad prvotřídními výhledy na město ze zeleného Parc de Belleville.
Park La Promenade Plantée
Vyvýšený viadukt, někdejší trať proměněná v květinový park, nabízí vynikající výhledy a umožňuje přístup z boku skrz bujně zelené oblouky vysoko nad davy města. Kouzelný úsek zeleně dlouhý 4,5 km prochází většinou 12. okrsku a dostat se tam můžete z avenue Daumesnil nedaleko zastávky metra Bastille.
Muzeum romantiky (Musée de la Vie Romantique)
Pokud jste v Paříži kvůli lásce a romantice, není krásnější místo než muzeum věnované dvěma umělcům, kteří byli aktivní v období romantismu: spisovatelce George Sandové a malíři Ary Schefferovi. Vila je ukrytá na konci uličky dlážděné kameny a jako vystřižená z filmu původně patřila Schefferovi a konaly se zde oblíbené salony té doby, které navštěvovaly slavné postavy, jako byl malíř Delacroix a skladatelé Liszt a Chopin (milenec Sandové).
Okrsek Marais
Rušný okrsek Marais je vynikajícím místem pro nedělní procházku. Vydejte se po stezce Ludvíka XIV., navštivte židovskou čtvrť nebo si jen prohlížejte vynikající výběr retro obchodů. Dostanete se sem metrem na zastávek République (linka 3 či 11), Hôtel de Ville (linka 11) nebo St-Paul (linka 8).
Zahrada Jardin des Tuileries
Svojí návštěvě Paříže dodáte královského šarmu, když se projdete historickým parkem mezi Louvrem a náměstím Place de la Concorde. Vydejte se v drobných stopách Marie-Antoinetty a podívejte se na Napoleonův Vítězný oblouk.
Vaše návštěva Paříže bude ještě působivější, když si ji naplánujete na dobu konání některé z následujících bezplatných akcí:
- La Fête de la Musique: hudební show každoročně 21. června umožňuje amatérským i profesionálním hudebníkům zahrát koncerty a zúčastnit se společného plesu; je to bouřlivý festival propojující rock s jazzem, s popem si se všemi jejich variantami.
- Pařížské pláže: letní měsíce přinášejí „městu módy“ kuriózní proměnu, kdy si břehy Seiny „obléknou“ písek a pokryjí se skládacími židlemi, zatímco se zde vyrojí zmrzlináři. Jedná se o pláž ve městském prostředí a významná možnost, jak se zchladit během parných letních dní v Paříži.
- Módní přehlídky se vstupem zdarma: nebyla by to Paříž bez módního mola, a nejlepší módu Francie mohou všichni spatřit při přehlídkách konaných vždy dvakrát týdně (v pondělí a pátek v 15 hod.) v Galeries Lafayette; je potřeba si předem telefonicky nebo emailem rezervovat místo.
- „Bílá noc“ (La Nuit Blanche): jednou ročně otevírá Paříž dveře noční kulturní hostině, kdy můžete po celou noc bezplatně navštěvovat galerie, majestátní budovy a dokonce i bazény a koupaliště.