V blízkosti metropole Lotyšska se nachází spousta atrakcí a aktivit, a to ať už si pronajmete auto nebo ne. Zde uvádíme 5 nejlepších destinací vzdálených max. 90 minut cesty od Rīgy.
Jūrmala
Cíl pro jednodenní výlet, který se nejvíce nabízí, je Jūrmala: je nejblíže Rize, nejlépe se tam dostanete veřejnou dopravou a je nejslavnější z těch, které zde uvádíme. Přední lotyšské plážové letovisko je úžasným módním prostředím už od doby vrcholu carského Ruského impéria. Nejedná se přitom o jedno město, ale o dlouhou šňůru malých přímořských vesniček, které kdysi splynuly do souvislého sledu rekreačních zařízení a chat. Status města získala Jūrmala (úvodní foto) v roce 1959. Hlavním lákadlem letoviska je pláž dlouhá 33 km s hedvábným pískem a v pozadí s více jak 4000 historických dřevěných domů. Návštěvníci sem přicházejí lenošit u vody a procházet se nebo jezdit na kole v okolních ulicích, a přitom obdivovat malebné domy kolem. Jedna z nejlepších restaurací v Lotyšsku, 36.Line, stojí na okraji pláže na jejím východním konci; abyste se sem však dostali, budete potřebovat auto nebo jízdní kolo. Z Rīgy je to 30 minut vlakem (1,50 EUR), kdy do stanice Majori přijíždějí každou hodinu 2-3 vlaky. Pokud těch 15 km pojedete autem, bude potřeba během cesty zaplatit mýtné 2 EUR. Další možností je plout jednu cestu lodí: trajekt New Way vyplouvá z říčního nábřeží Staré Rīgy denně v 11 hod. a do Majori (centrální okrsek letoviska Jūrmala) se dostane za 2 hodiny 30 minut; trajekt zpět vyplouvá v 17 hod..
Národní park Ķemeri
Lesy, bažiny, jezera a pláže jsou přírodními symboly lotyšské krajiny, a v NP Ķemeri je naleznete všechny. Hlavní kancelář parku se nachází nedaleko Ķemeri, vybledlého lázeňského města, které dosáhlo svého vrcholu v 90. letech 19. století a ve 30. letech 20. století, kdy se to zde hemžilo lidmi popíjejícími sírovou vodu a užívajícími si bahenní koupele. Město má sice své lepší časy za sebou, ale stále představuje zajímavé místo k návštěvě, s omšele fotogenickou přehlídkou rozpadajících se budov včetně strašidelné 12patrového sanatoria s 1200 lůžky, které bylo opuštěno spolu s komunismem v 90. letech. Od kanceláře parku vedou dvě nenáročné okružní pěší stezky o délce 600 m: jedna lesem a druhá po dřevěném chodníku přes bažiny; vezměte si s sebou repelent proti hmyzu. V létě můžete zamířit do ospalých rybářských vesnic na pobřeží a dát si uzenou rybu na trhu nebo z prodejní boudy u silnice. Pokud budete mít auto, návštěvu národního parku můžete zvládnout při jednodenním výletě do Jūrmaly. V opačném případě jeďte z Rīgy vlakem (2 hodiny, 2 EUR) do stanice Ķemeri. Než se vydáte na cestu, měli byste se v Rize vybavit mapami; stanice leží 2,5 km od kanceláře parku a bez mapy byste ji nejspíš obtížně hledali.
Palác Rundāle
Když pomyslíte na paláce, nejspíš se Vám nevybaví Lotyšsko, avšak zdejší okázalý barokní „dort“ se 138 pokoji patří k nejlepším svého druhu v Evropě. Palác Rundāle bývá často nazýván „Versailles Pobaltí“, což je především odkaz na jeho velkolepé formální zahrady inspirované slavným sídlem u Paříže. Byl postaven pro Vévodu Kuronského v letech 1736-1740 v době, která byla ve zpětném pohledu posledními dny Vévodství (kdy bylo Kuronsko v roce 1795 pohlceno Ruskem). Povolán byl Bartolomeo Rastrelli, jeden z nejslavnějších architektů té doby, přímo od práce na carově Zimním paláci v Petrohradu. Dnes mohou návštěvníci projít zahrady a 40 nejokázalejších místností paláce, které byly pečlivě zrestaurovány. Prohlídková „krátká trasa“ vede státními pokoji (včetně pozoruhodného Bílého sálu, Zlatého sálu a Velké galerie), zatímco jen nepatrně dražší „dlouhá trasa“ zahrnuje také vévodovy soukromé pokoje a apartmá vévodkyně. Na návštěvu paláce je nejlepší se vydat autem nebo s organizovaným výletem. Při cestování veřejnou dopravou je potřeba přestoupit na jiný autobus ve městě Bauska, což by při jednodenním výletě bylo časově náročnější.
Sigulda
Pokud máte tajné představy, že nazí skáčete bungee jumping z lanovky nebo že se řítíte po olympijské bobové dráze rychlostí 80 km/h, pak je Sigulda tím pravým místem pro Vás. Není však nezbytné balancovat na okraji šílenosti, abyste si zde mohli užívat: k oblíbeným aktivitám patří také pěší výlety, cyklistika a plavba na kanoi. Město Sigulda slouží jako hlavní vstupní brána do NP Gauja, což je lesnatá oblast o rozloze 917 km² v okolí řeky Gauja. Jedna z nejlepších pěších stezek vede kolem zřícenin tří středověkých hradů a velké jeskyně, která je celá pokrytá nápisy pocházejícími z dob už od 16. století. Veřejnou dopravou se sem dostanete z Rīgy za hodinu a něco. Autobusy odjíždějí každou hodinu, a k tomu 10 vlaků denně.
Cēsis
Také v NP Gauja se nachází příjemné městečko Cēsis, které je možné považovat za nejhezčí v zemi. Někdy bývá popisováno jako „nejvíce lotyšské město v Lotyšsku“, ale ti, kdo navštívili některá hrabství v Anglii, mohou pozorovat jistou podobnost, když budou procházet jeho ulicemi dlážděnými kameny s centrem v podobě gotického kostela, impozantního hradu a okrasného jezera. Návštěva hradu je zážitkem sama o sobě: na začátku dostanete lucernu se svíčkou, která Vám bude pomáhat při průzkumu západní věže. Na vrcholu na Vás bude čekat nádherný výhled přes hradní jezero a nebesky modré cibulovité kopule ruského pravoslavného kostela až k lesu za nimi. Vstupné do hradu je zahrnuto v ceně vstupenky do Muzea historie a umění v Cēsis, které je umístěno v přilehlém sídle z 18. století známém jako „Nový hrad“. Když budete mít auto, snadno zvládnete návštěvu Cēsis při jednodenním výletě do Siguldy. A pokud ho mít nebudete, každou hodinu sem jezdí z Rīgy autobus + min. 4 vlaky denně; cesta trvá asi 2 hodiny (vlaky jsou o něco levnější a rychlejší než autobusy, ale jezdí mnohem méně často).