60. léta 20. století byly nejen obdobím napětí mezi USA a SSSR během studené války, ale i obdobím příchodu velkého množství technických novinek, které měly změnit svět na místo, které si dosud mohli běžní lidé představit jen díky sci-fi knihám a filmům.
Obdobím takové „modernizace“ procházelo nejen vojenské, ale i civilní letectví. Inženýři přicházeli s stále odvážnějšími nápady a letadla se pomalu stále zvětšovaly a zrychlovaly. Právě tehdy začal souboj mezi Velkou Británií a Francií na jedné straně a SSSR na straně druhé. Tragický souboj o nejrychlejší luxusní dopravní letadlo.
Vytvořením nadzvukového dopravního letadla byla v roce 1962 pověřena konstrukční kancelář Alexeje Tupoleva, syna slavného konstruktéra Andreje Tupoleva. Pověření přišlo od samotného Nikity Chruščova, předsedy ÚV KSSS.
Důvod byl v podstatě jednoduchý. Ve Velké Británii začali s vývojem nadzvukového dopravního letadla, které by dokázalo letět rychlostí 2000 km / h. Myšlenka, že by SSSR předběhl Západ nejen časově, ale i větší rychlostí a velikostí letadla, byla lákavá.
Navíc SSSR byl velkou zemí a zkrácení nejdelšího vnitrostátního letu, který vyžadoval tři mezipřistání, a později trval až osm hodin bez mezipřistání. Jelikož zde byl velký potenciál na stavbu takového letadla, konstruktéři se ihned pustili do práce. V kódovém označení NATO se výsledek jejich práce nazývá „Charger“.
Křídla, které neustále testovali v aerodynamických tunelech, byly vyrobeny z hliníkových slitin. Na součásti namáhané teplem byly použity titanové slitiny a nerezavějící ocel. Při konstrukcí bylo použito zajímavé řešení, a to nasazení „kachních ploch“, tedy přídavných křidélek k přední části trupu letadla.
Tím se zvýšila stabilita při vzletu a přistání. Problémem však byl motor. Zpočátku se v letadle využíval Kuzněcov NK-144. Ten však měl pro přídavné spalování příliš vysokou spotřebu a byl velmi hlučný. Moderní verze dosáhli chabé výsledky, a tak jako nejlepší řešení se ukázal motor Kolesov RD-36-51, který se vyvíjel od roku 1964.
Souboj nabíral na obrátkách a svého vrcholu dosáhl v roce 1968. 31. prosince, téměř 2 měsíce před prvním vzletem Concorde, vzlétl prototyp TU – 144. SSSR v podstatě porazil Velkou Británii.
Své prvenství si Sověti pojistili 5. června 1969, když letadlo jako první na světě překonalo rychlost zvuku, a 15. července, kdy byl překonán Mach 2. Při těchto letech seděli piloti netradičně na vystřelovacích sedadlech. Při komerčních letech sedadla zmizely, ale vždy byl v kabině kapitánem jeden ze zkušebních pilotů. Rychlost 2430 km / h Concorde nikdy nepřekonal. Dolet byl na začátku 3500, později až 6500 km.
Problémy však nedaly na sebe dlouho čekat. Vznikly v souvislosti s přehříváním ocasních částí a příliš vysokou rychlostí při přistání. Řešením byl posun motorů ke kořenům křídel, díky čemuž se museli zvětšit. Brzdění se vyřešilo brzdícím padákem.
Letadlo Tupolev bylo uvedeno do provozu v roce 1975, a to jako poštovní spoj na lince Moskva-Domodědovo – Alma-Ata. V roce 1977 byl na této trase spuštěn i komerční let. Letadlo létalo jen jednou týdně, a to o 8: 30 z Moskvy a o 14: 30 z Alma-Aty. Trval dvě hodiny, během kterých překonalo 3260 km/h.
Stroj měl kapacitu 140 cestujících. Uskutečnilo se však jen 55 letů se dvěma letadly, protože se ukázalo, že provoz je příliš nákladný a zájem cestujících příliš malý, i když bylo přepraveno více než 3000 osob. Letenka stála 68 rublů. Navíc v roce 1978 letadlo při nouzovém přistání havarovalo. Po této události byly další lety zrušeny a už nikdy se neobnovily. Zajímavostí zůstává, že vývoj letadla se skončil až v roce 1984. Na vývoji posledního exempláře údajně spolupracovala i NASA.
Jak vidno, stroj se na první pohled neuvěřitelně podobá Concorde. Dokonce se šeptalo, že sovětským špionem se podařilo získat plány Concordu. Tato obvinění však nebylo nikdy prokázáno. S Concordem mají i společný „nos“, tedy přední kryt, který byl sklápěcí. Díky tomu měli piloti lepší výhled na přistávací dráhu.
29. listopadu 1962 se oficiálně dle dohody Velké Británie a Francie začal společný projekt nadzvukového dopravního letadla Aérospatiale-BAC Concorde. Na jeho vývoji se podíleli společnosti Aérospatiale (dnešní EADS) a British Aircraft Corporation (dnes BAE Systems). Jako pohonná jednotka byl vytvořen speciální motor Olympus 593, který vyrobili firmy Rolls-Royce (Bristol-Siddley) a SNECMA. Celkově se pro stroj vyrobili čtyři motory. Zatímco TU – 144 používal na brzdění při přistání brzdící padáky, Concorde měl systém proti blokování brzd. Concorde mohl odvézt až 100 cestujících.
Poprvé vzlétl 2. března 1969 a rychlost zvuku překonal 1. září téhož roku. 21. ledna 1976 se rozběhly komerční lety a v roce 1979 byla spuštěna první nadzvuková linka do USA. V tom roce se také zastavila výroba dalších letadel a pokračovalo ve vylepšování vyrobených letadel. I když se v tom roce na letišti ve Washingtonu stala nehoda, komerční lety se neskončily.
Zajímavostí je, že první komerční lety byly na trasách Paříž – Dakar – Rio de Janeiro a londýnského Bahrajn. Létalo se i do Singapuru.
Po spuštění letů do USA se provoz omezila pouze na trasu Paříž – New York a Londýn – New York. Důvodem byl krátký dolet (6000 km) a velká hlučnost letadla, což zapříčinilo, že na mnoha letištích dostalo zákaz přistávat.
Letadlo provozovaly 2 státní letecké společnosti z Francie a Velké Británie, 1 společnost z USA a 1 soukromá firma. Letadlo se stalo národní pýchou zemí, které ho sestrojili.
I když SSSR předjel Velkou Británii a Francie ve vývoji letadla, nedokázal udržet svůj TU-144 na komerčních letech. V tomto směru ho Concorde jednoznačně porazil, protože létal 27 let a přepravil desetitisíce cestujících. Dokonce se podařilo vytvořit rychlostní rekord, když v době od 15. do 17. 8. 1995 proletěl celý svět za 31 hodin 27 minut a 49 sekund. 7. února 1996 proletěl Concorde společnosti British Airways trasu New York – Londýn za 2 hodiny 52 minut a 59 sekund. Tento rekord žádné jiné letadlo nepřekonalo.
Začátek konce TU – 144 přišel 3. července 1973 na letišti Le Bourget u Paříže. Na mezinárodní letecké výstavě se měly obě letadla předvést v ukázkových letech.
První vzlétl Concorde a předvedl perfektní let. Po něm vzlétl TU – 144, avšak při vyrovnání letadla po vzletu došlo k poruše a stroj začal padat. Piloti se snažili letadlo vyrovnat. To se však roztrhl a explodovalo. Jeden z jeho pilotů M. V. Kozlov byl druhým pilotem, který v roce 1968 překonal rychlost zvuku. Zajímavé je, že první pilot, E. V. Jeljan se zranil při nouzovém přistání v roce 1978.
Tato havárie a finanční problémy s komerčními lety způsobily rychlý zánik projektu TU-144.
K ještě větší tragédií a následnému zániku Concordu došlo 25. července 2000 na letišti Charlese de Gaulla. Kovová součástka, která dříve odpadla z letadla DC – 10 společnosti Continental Airlines, roztrhla pneumatiku, jejíž části vletěli do spodku levého křídla Concordu a prorazily nádrže.
Došlo k vzplanutí paliva. Hořící letadlo už nedokázalo nouzově přistát a spadlo na hotel v městečku Gonesse u Paříže. Zahynulo všech 109 osob na palubě a čtyři lidé z hotelu. I když po havárií přišlo k milionovým úpravám na letadle, zájem o jeho služby pomalu upadal. Už jen málo cestujících chtělo zaplatit více než 6000 dolarů za jednosměrnou letenku (rok 2003).
A tak se tragicky skončil souboj dvou rivalů, kteří se snažili předjet tentokrát ne na poli vojenském, ale civilním. TU – 144 a Concorde, super rychlá letadla s typickými zahnutými nosy, které se staly hrdostí obou zemí a nadějí na neuvěřitelný futuristický svět, skončili buď v plamenech, nebo z důvodu finančního. V muzeích, ve kterých se zachované kusy nacházejí, nebo přímo na střeše muzea v německém Sinsheimu, kde můžete vidět ruský i britský stroj, stojí už jen jako vzpomínky na dobu, kdy se člověk snažil dostat co nejrychleji na jakýkoliv konec světa.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…