Pokud jste někdy byli v zahraničí, zřejmě víte, že slušnost není univerzálním pojmem. Věci, které se nám zdají ve společenském styku normální, mohou v jiných zemích považovat za urážlivé. Pokud se chcete vyhnout trapným situacím za hranicemi naší domoviny, přečtěte si následující tipy.
1. Japonci považují za mimořádně neslušné, pokud se člověk směje s otevřenými ústy a odhalí přitom zuby.
2. Pevný stisk ruky považujeme při zdravení téměř za povinnost. Na Filipínách byste to ale naopak raději dělat neměli.
3. Když jdete k někomu na návštěvu, má se přinést malá pozornost, například láhev vína. V Německu se vám ale může stát, že hostitel se bude cítit uražen, protože tím mu dáte najevo, že nemá na víno dobrý vkus.
4. Po dobrém jídle je zvykem umýt si po sobě talíř nebo alespoň vyhodit zbytky jídla do koše. V Thajsku a Číně to ale nedělejte.
5. Když vám dá někdo v Česku dárek, je neslušné ho odmítnout. V Japonsku je to přesně naopak: odmítnutí daru se považuje za rituál, který je třeba dodržet. Nakonec ho ale samozřejmě nezapomeňte přijmout.
6. Smrkání na veřejnosti se někdy nedá vyhnout a u nás to nepovažujeme za společenský prohřešek. V zemi vycházejícího Slunce se ale i toto považuje za neslušné.
7. Na Vánoce a během jiných svátků se má dárek otevřít přímo před tím, kdo ho daroval. V Číně a Indii je to ale přesně naopak.
8. Překřížené prsty jsou ve Vietnamu vulgárním označením pro ženské genitálie. Pamatujte na to.
9. V Česku považujeme lidí, kteří na veřejnosti nosí ochranné roušky, za podivíny. Pokud ale náhodou onemocníte v Japonsku, je dobrým zvykem si takovou roušku nasadit.
10. I vy si někdy na ulici jen tak pískáte? Na ostrově Haiti by vás pokládali za nestydatého.
11. Když v Česku s někým mluvíte, je běžné mít ruce v kapsách. V Jižní Koreje to ale berou jako urážku.
12. Denně určitě potkáváte množství lidí, kteří jdou po ulici a žvýkají žvýkačku. Ve Švýcarsku, Francii, Lucembursku a Singapuru ale jde o drzost. Navíc, v posledně jmenované zemi můžete za její vyplivnutí na chodník dostat mastnou pokutu.