Ani Řím s Paříží nemá takové podzemí jako Oděsa. Nahlédněte do složité sítě katakomb, ve kterých se ukrývá historie.
Na jihu Ukrajiny, na pobřeží Černého moře, leží přístavní město Oděsa. V roce 1965 mu udělili titul hrdinského města, nejvyšší stupeň vyznamenání Sovětského svazu. Obránci takových sídel bojovali o každou ulici, podobně jako v Stalingradu a vydržely. Oděsa však skrývá více než jen historii.
Více než Řím, více než Paříž
Pod povrchem přístavního města se nachází téměř 2 500 kilometrů katakomb. Pro srovnání – délka římských představuje 300 metrů a pařížských 500. Kdyby se zamotané podzemní chodby teoreticky natáhli jedním směrem, klidně by se dalo jít z Oděsy do Paříže. V některých místech jdou dokonce do hloubky 60 metrů pod mořem.
Vápencové bludiště
Do většiny Oděských katakomb je vstup zakázán. Jejich původ začíná přibližně v sedmnáctém století. Stavitelé využili rozsáhlý jeskynní systém a upravili ho na průchodné cestičky. První podzemní pasáže využívali zejména pašeráci. Vápencové stěny jeskyní později začali osekávat a jejich kusy využívali na stavbu architektonických památek, které vznikly v 19.století.
Kriminálníci i nacisté
Po roce 1917 se katakomby staly domovem kriminálníků. Vše se změnilo příchodem nacistů, kteří táhli na východ. Německá armáda sice obsadila Oděsu, ale zdání, že Sověti utekli do Moskvy, se stalo osudným. Rudá armáda strategicky využívala Oděské katakomby a podnikala partyzánské útoky.
Partyzány nenašli
Odboj měl pod povrchem Oděsy základny a často probíhaly boje právě tam. Ve vápencových tunelech by dodnes jistě našli mrtvé se znakem hákového kříže i srpu s kladivem, ale i skryté zásoby zbraní a střeliva. Němci to později vzdali a rozhodli se začít katakomby uzavírat, demolovat vstupy a napouštět dovnitř jedovatý plyn. Podcenili však obrovskou rozlehlost podzemního jeskynního systému. Pomáhali i občané Oděsy. Nacisté si mysleli, že domácí vytahují vodu ze studní. Přes díry v zemi však spouštěli partyzánům zásoby.
Byla to jen mladá dívka
Právě zde přišla o život legendární opilá Máša, jejíž děsivá fotka obletěla svět. V roce 2005 se spolu s kamarády rozhodla oslavit příchod nového roku v katakombách. Mladá slečna se však opilá ztratila. Tři dny bloudila po mrazivých chodbách, až nakonec skonala žízní. Její tělo našli až v roce 2007.
Duchové, poklady a božstva
V katakombách se nachází zlatý poklad. Podle legendy boháč, který přežil potopení Titaniku, se během svého života dostal do Oděsy. Na památku si nechal odlít model lodě, která ho zachránila, z čistého zlata. Když zakrátko nato přišli bolševici, ukryl tento poklad v katakombách.
Mluví se i o duchovi či polobohu jménem Bout, který brázdí katakomby a hlídá mnohem starší poklady. Každého zloděje navždy uvězní v mrazivé temnotě. Na stěnách lze však najít staré záhadné básně staré stovky let, které hovoří o pokladech v podzemí. Kdoví, jaké tajemství ještě skrývá neuvěřitelných 2 500 kilometrů temnoty.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…