Chystáte se do Austrálie? Pak byste se neměli vyhnout návštěvě Ayersovej skaly- Uluru, která je přírodním unikátem. Najdete ji v severním teritoriu a zanechá ve vás nezapomenutelný zážitek, protože jakoby spadla z nebe do středu pouště.
Uluru má výšku 348 metrů a její obvod je asi 9,4 km. Jak je možné, že tam stojí zcela sama a v poušti? Je to diky erozi, která neustále narušovala pohoří. Tento děj trval miliony let. Hora se skládá z pískovce, na který působí i oxid železa – to způsobuje červenou barvu. Skálu můžeme nazvat unikátem, protože občas z ní stéká vodopád. Je to kvůli tomu, že když zaprší, zadržuje vodu v různých puklinách a jeskyních, které se nacházejí na její ploše.
Když se k ní přiblížíte, ocitnete se mezi eukalypty a různými rostlinami. Na její stěnách zahlédnete i malby či rytiny, které tam zanechali domorodí obyvatelé před několika tisíc let.
Pokud byste chtěli zdolat tuto skálu, která se tyčí ve výšce 863 m.n.m., není to procházka růžovou zahradou, jak se může na první pohled zdát. Neuvěřitelné teplo, dotěrný hmyz a klouzavé skály vám to o nic neulehčí. Nedoporučuje se také si brát na památku kousek kamene z Uluru. Prý to nepřináší štěstí. Nebud’te ale smutní, vnitřní radost pocítíte už jen při pohledu na tento přírodní úkaz, který vám vyrazí dech.