Umění a kultura ve městě Novi Sad, Srbsko

Umění a kultura ve městě Novi Sad, Srbsko 1

Město Novi Sad se svojí kulturní scénou šlape na paty Bělehradu díky jeho historii coby významného centra obchodu habsburské říše a později jako metropole autonomní oblasti Vojvodina, jednoho z enticky nejrozmanitějších regionů Srbska.  Proto nepřekvapuje, že je Novi Sad první srbské město, které získalo titul „Evropská metropole kultury 2021“. Navíc Evropské fórum mládeže vyhlásilo Novi Sad „Evropskou metropolí mládeže 2019“, což dává lehkost jeho kroku.

Přípravy na rok dění v roce 2019 a pak 2021 podpořily už tak pestrou kulturní scénu města. To nabízí mnohem více, než jen hudební festival EXIT, největší v Srbsku a jeden z nejlepších v Evropě, který v červenci přitahuje návštěvníky z mnoha zemí už od roku 2000. Novi Sad má skutečně všechno: od improvizovaných prostorů pro umění ve zchátralé továrně až po dechberoucí svatostánky.

 

Impozantní pevnost Petrovaradín

Historie města Novi Sad je neoddělitelně spojena s barokní pevností Petrovaradín, které se přezdívá „Gibraltar na Dunaji“ díky její působivé přítomnosti. Vzhledem k její komplexní obraně a síti podzemních chodem se jedná o druhou největší pevnost Evropy, takže není divu, že její vybudování trvalo 88 let. Pevnost ztratila svoji vojenskou roli po I. světové válce a dnes je jedním z hlavních center kultury ve městě. V dřívější budově zbrojnice je dnes umístěna hlavní část Muzea města Novi Sad, které vypráví příběh pevnosti a to, jak Novi Sad získával na významu v 18. a 19. století. Zlatým hřebem návštěvy však bývají prohlídky podzemních chodeb; probíhají v různých jazycích, ale je potřeba si zamluvit místo několik dní předem. Vzhledem k blízkosti umělecké školy ve městě je v pevnosti také několik galerií a uměleckých ateliérů, jako je Atelje 61, jeden z mála ateliérů v Evropě, který se specializuje na tapiserie. Dolní město Petrovaradín, které patří k pevnosti, získalo zpět svoji barokní podobu po desetiletích zanedbávání. Za pozornost stojí velkolepá barokní nemocnice, která nepřetržitě slouží svému účelu od roku 1783, krásný jezuitský klášter a rodný dům generála a bána Josipa Jelačiće, národního hrdiny Chorvatska.

 

Muzea, galerie a kulturní centra

Většina kulturních atrakcí města leží na druhé straně Dunaje, než Petrovaradín, kolem centra města. Muzeum Vojvodiny (MoV) vystavuje dlouhou a komplexní historii Vojvodiny, kterou obývá 26 tradičních etnických skupin a má 6 oficiálních jazyků. K nejcennějším exponátům muzea patří bohatě zdobené římské helmy nalezené náhodně na poli u města město Šid, dokládající význam oblasti od dob starověku. V nápadné modernistické přístavbě muzea MoV je umístěno Muzeum současného umění Vojvodina, které se zaměřuje na zdejší umělce po II. světové válce, ale také hostí dočasné expozice významných zahraničních umělců, jako je Damien Hirst. Jen kousek pěšky odtud je Muzeum města Novi Sad – sbírka zahraničního umění, soukromá sbírka, kterou na počátku 20. století pečlivě složil dr. Branko Ilić, uměnímilovný lékař, který působil jako starosta města. Sbírku zabavila vláda po II. světové válce a vystavila ji v roce 1968.

Umění a kultura ve městě Novi Sad, Srbsko 2
EXIT, Novi Sad

Perfektní víkend ve městě Novi Sad

Další shluk muzeí se nachází kolem Galerie Matice Srbské. Klíčová srbská kulturní instituce byla založena v roce 1826 v dnešní Budapešti, Maďarsko. Cílem přitom bylo uchování a podpora srbské kultury v tehdejší habsburské říši; instituce se přestěhovala do města Novi Sad v roce 1864. Při prohlídce galerie se můžete podívat na vývoj srbského umění v habsburských zemích, od ikon ze 17. století až k portrétům srbské buržoazie v době před I. světovou válkou. Hned za galerií se nachází Pamětní sbírka Pavle Beljanski, která zahrnuje některé z nejvýznamnějších kusů jugoslávského umění vytvořeného v meziválečném období (20. a 30. léta), zatímco přes silnici najdete Dárkovou sbírku Rajko Mamuziće vystavující práce jugoslávských umělců po II. světové válce. Před rokem 2021 se vynořilo několik nových kulturních center, která hostí různá představení a výstavy, na okraji města v dříve zanedbaných budovách. Architektonicky nejpozoruhodnější z nich je Kulturní centrum Eđšeg, mnohoúčelové zařízení hostící výstavy a divadelní i literární akce v dřívějším secesním střeleckém klubu. Kulturní centrum Svilara, které bylo otevřeno v roce 2018, vystavuje současné umění v někdejší továrně na barvení hedvábí v historickém okrsku Almaški.

Monumenty bývalé Jugoslávie

Náboženská historie: město mnoha vyznání

Nemusíte ani vkročit do muzeí a multikulturní kořeny města Novi Sad jsou patrné díky řadě náboženských svatostánků ve městě. Na hlavním náměstí se tyčí neogotický katolický kostel Jména Panny Marie (běžně, ale nepřesně, nazývaný „katedrála“). Udělejte si trochu času a prohlédněte jeho štíhlou věž, vícebarevné střešní tašky a vitrážová okna. Když budete pokračovat, kousek pěšky odtud za narůžovělým palácem pravoslavného biskupa se nachází hlavní pravoslavný kostel města zasvěcený sv. Jiří. Postaven byl v roce 1734 a za pozornost stojí jeho honosný ikonostas, který vyzdobil proslulý malíř-portrétista Paja Jovanović. V opačném směru od hlavního náměstí se pak nachází majestátní synagoga. Byla zbudována v maďarské variantě secese roku 1909 pro tehdejší značnou židovskou komunitu, která byla součástí města od počátku 18. století. Synagoga je během dne přístupná veřejnosti a občas se zde konají koncerty. Nedaleko ní se nachází elegantní neogotický protestantský kostel postavený v polovině 19. století. Kdysi zde byl také arménský kostel, který však byl zbořen v roce 1963; jeho místo je dnes označuje tradiční křížová stéla (chačar).

Pohoří Fruška Gora, které se zvedá hned za Petrovaradínem, je poseto asi desítkou stále fungujících srbských ortodoxních klášterů, z nichž nejpozoruhodnější je Novo Hopovo a Krušedol díky jejich historii a cennému náboženskému umění. A nakonec je zde nedaleké malebné město Sremski Karlovci, které bylo centrem srbské pravoslavné církve v habsburské říši, a nachází se v něm skvělá katedrála sv. Mikuláše, která sloužila blízkému dvoru srbského patriarchy.

Poznejte hlavní atrakce Srbska

Kreativní centrum Čínská čtvrť

„Čínská čtvrť“ ve městě Novi Sad (která však postrádá jakékoli skutečné vazby s Čínou), je rušné improvizované centrum kultury a nočního života uvnitř bývalé továrny od roku 2010, z velké části díky SKCNS, kulturnímu centru univerzity ve městě a jeho klubu Fabrika. Komplex nedávno prošel rekonstrukcí, která má být dokončena v roce 2021, takže do té doby jsou k dispozici jiná místa, jako je Firchie Think Tank Studio.

 

Výběr festivalů

I když hlavní akcí roku je nepochybně festival EXIT v červenci, kulturní kalendář města je plný po většinu roku. Na konci května se koná Sterijino Pozorje, prestižní divadelní festival představující některé z nejlepších divadelních her Srbska, Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Severní Makedonie. V červnu nabídne Tamburica Fest místní mandolínovou hudbu a po něm následuje INFANT (Mezinárodní festival alternativního a nového divadla), který přináší inovativní divadelní představení z celého světa předtím, než celé město zahltí davy mířící na festival EXIT. Po EXITu je konec srpna a začátek září vyhrazen pro festival pouličních hudebníků Gradić Fest, kdy do barokních ulic Petrovaradínu zavítají pouliční muzikanti, místní hudebníci i mezinárodní seskupení. Říjen je doba konání novosadské verze Oktoberfestu, po kterém následuje zdejší Jazz Festival v listopadu. A pak přijde Winter Fest, kdy hlavní náměstí zaplní vánoční trhy a všeobecná sváteční hojnost adventního období.

Akční nabídka ubytování