Únos dítěte patří mezi ty nejhorší zločiny, které může člověk spáchat. Způsobí jím množství utrpení nejen samotnému dítěti, ale i rodičům. Syn zmizel i 45-letému muži z Číny, který se však ani po 18 letech nevzdává a nadále jej hledá.
Gantang Guo začal své pátrání 21. září 1997, když jeho dvouletého syna Zhen unesli přímo před brány rodinného domu ve městě Liaočeng. Svědkem bylo malé děvče, které se v té době se Zhen hrálo. Za únoskyňu označilo ženu ve středním věku, bližší informace o ní však říci nevědělo.
Od toho dne zasvětil zarmoucený otec svůj život hledání zmizelého syna. Procestoval 400 tisíc kilometrů napříč celou Čínou a za 18 let se mu pokazilo deset motorek. V naději, že někdo tvář malého Zhena rozpozná, má na motocyklu připevněny dvě vlajky s fotografií synovy tváře.
Gantang byl kdysi usměvavým mladým mužem, který na čínské poměry slušně vydělával. Dnes jeho tvář brázdí hluboké vrásky a špína, kterou během dlouhých let na cestách nasbíral. Jeho rodina se od únosu ani jednou nenechala vyfotografovat v naději, že společnou fotku si udělají až poté, co se Zhena podaří najít.
Gantang naneštěstí zatím úspěšný nebyl, jeho snaha je ale motivací pro jiné rodiče, kterým unesli děti. S Gantangovou pomocí se povedly rozjet rozsáhlé pátrání a biologickým rodičům se vrátili desítky dětí. „Byly časy, kdy jsem v kapse neměl peníze ani na jídlo. Přesto se nevzdávám,“ říká muž, který svou snahou dojímá celý svět. „Stále si říkám, že Zhena zítra najdu, ten pravý zítřek ale ještě bohužel nenastal,“ dodává se slzami v očích.
Gantangův příběh se stal inspirací pro film Shi Gu (v překladu Ztráta a láska), který do čínských kin přišel letos. I díky němu se o únosech dětí v Číně začalo více mluvit a rodiče začali být mnohem opatrnější. V této asijské zemi totiž ročně zmizí asi 20 tisíc dětí, které únosci potom prodávají nejen na černém trhu, ale dokonce i na běžných internetových stránkách.