Svátky v Mexiku, to nejsou to jen lebky a tequila – mohou to být také osli, ředkve a svíčky. Proslulý Den mrtvých (Día de Muertos, Dušičky) a velká párty při Karnevalu ve Veracruzu jsou nejznámější, ale kromě nich jsou zde tři další úžasné a bizarní festivaly, které byste si při své návštěvě země neměli nechat ujít.
Oslí festival
Město Otumba (také Otompan nebo Otumba de Gómez Farías), ležící na významné křižovatce 61 km severovýchodně od Mexico City, bylo v koloniálním období významným centrem pro obchod s osly. Tažná zvířata byla používána při přepravě zboží a lidí v dobách, kdy podmínky na zdejších cestách byly ubohé. Poté, co byly postaveny dálnice a Otumba se stala předměstím Mexico City, se obyvatelé rozhodli, že také osli si zaslouží svůj svátek. Proto se od roku 1965 vždy 1. května koná Národní oslí festival (Feria Nacional del Burro). Velká oslí show každoročně přiláká asi 50 000 lidí a zahrnuje řadu programů: oslí závody, oslí polo, převlékání oslů za postavy z historie nebo pop kultury; k vidění jsou horkovzdušné balóny ve tvaru oslů spolu se stovkami stánků prodávajícími občerstvení a pulque, alkoholický nápoj z agáve. Po spoustě jídla a pití místní využívají příležitosti informovat návštěvníky o ctnostech oslů a hrdě tvrdí, že jsou to nejpracovitější zvířata a ztělesnění věrnosti a ušlechtilosti.
A pokud těchto ušatých kopytníků nebudete mít dost, můžete navštívit park Burrolandia, oslí rezervaci s dalšími souvisejícími aktivitami.
Nejpodivnější místa v Mexico City
Noc ředkví
Pokud osli nejsou to pravé pro Vás, zamiřte do krásného města Oaxaca na jihozápadě Mexika, kde si můžete 23. prosince zkusit vyřezávání z ředkví a ředkviček. Noc ředkví (Noche de los Rabanos) je každoroční festival věnovaný umění úpravy ředkví do podoby krásných skulptur. Tradice začala už před století, když řemeslníci v Oaxace vyřezávali složité obrazce z ředkví ve snaze přilákat kupující na městský rynek (zócolo) v čase před a po vánočních bohoslužbách. To získalo velkou oblibu a v roce 1897 se z nové tradice stala oficiální oslava. Ředkvičky používané při soutěži jsou speciálně vypěstované, aby byly těžší než obvykle, a mají různé tvary. Protože ale podléhají zkáze – už po pár hodinách jejich okraje zhnědnou – pracují řemeslníci neuvěřitelně rychle, zatímco místní i návštěvníci se tiše seřadí, aby se podívali. Každý rok získává tvůrce nejlepšího díla z ředkví Velkou cenu 12 000 peso.
Festival svíček v Juchitánu
Pokud hledáte pestrobarevný festival, který probíhá celých 5 měsíců, právě takové jsou festivaly svíček (Fiesta de las Velas) konající se ve městech Juchitán de Zaragoza a Tehuantepec asi 276 km jihovýchodně od Oaxacy. Od dubna do září se zde koná 26 festivalů svíček (velas). Někteří lidé říkají, že u počátků bylo připomenutí si Bitvy u Juchitánu v roce 1866, ale jiní zase tvrdí, že festivaly měly být poctou patronovi-světci a v průběhu let se jen podstatně rozrostly.
Dnes jsou festivaly často zaměřeny na různé zájmové skupiny; oblíbený festival má např. zdejší Svaz rybářů; další pořádají Autentičtí neohrožení hledači nebezpečí (Las Auténticas Intrépidas Buscadoras de Peligro), a ten oslavuje muxes, skupinu transsexuálních mužů, kteří jsou v zapotécké společnosti tradičně uznáváni jako „třetí pohlaví“. Přestože festivaly probíhají 5 měsíců, většina oslav se koná v květnu, kdy města vzdávají poctu svému patronovi, kterým je sv. Vincenc Ferrerský. V tomto období nosí ženy trajes de tehuana, doma šité šaty zdobené zářivými květinovými vzory, a ve vlasech mají květiny. V kontrastu s tím muži mají strohé černé kalhoty a tradiční bílou košili guayabera. Na snad každé oslavě pak muži, ženy i muxes tančí a pijí spousty piva. Festivaly vela jsou především o výdrži: jíte, pijete, tančíte a užíváte si okamžiku, ale nesmíte odpadnout.
Tradiční slavnosti na Yucatánu