Zpráva, že i americký prezident Donald Trump byl testován pozitivně na koronavirus, a jeho následná hospitalizace, připomněla Američanům, že naprosto nikdo není před virem chráněný. Jak jsou na tom v současnosti Spojené státy, co se týče boje s pandemií?
Jaký je celkový obrázek?
Spojené státy s asi 7,5 mil. případy koronaviru mají nejvyšší počet potvrzených případů infekce na světě, asi pětinu, přestože jejich obyvatelstvo představují jen 4 % světové populace. Po prvotním vrcholu na konci března 2020 se díky nařízenému společenskému odstupu podařilo čísla postupně zkrotit a v květnu se počet případů stabilizoval. Ale jak státy stáhly opatření pro lockdowny, počet případů začal narůstat a svého vrcholu v celé zemi dosáhl v červenci. Zatímco oblíbené letní destinace, jako je Arizona, Florida a Kalifornie, dostaly epidemii pod kontrolu, znovu se všude objevil nárůst případů a došlo k novým epidemiím v Severní Dakotě, Jižní Dakotě a Wisconsinu. V nedávných týdnech počet případů vytrvale stoupal, zatímco počet případů v celé zemi rostl už tři týdny za sebou. Přestože čísla zatím nedosáhla rekordních úrovní z července a srpna, země hlásí více jak 40 000 nových případů denně. Také počet hospitalizovaných je na vzestupu. Podle dat, která nasbíral projekt pro mapování covid-19 (Covid Tracing Project), poprvé od července v posledním týdnu vzrostl průměrný počet lidí hospitalizovaných s koronavirem.
Proč počet případů roste?
Je obtížné to přesně vysvětlit. Jedním z přispívajících faktorů byl návrat studentů do škol. Nedávná studie úřadu CDC týkající se téměř 100 000 případů koronaviru hlášených od 2. srpna do 5. září (což je doba, kdy se univerzitní studenti začínají vracet do škol) zjistila, že denní nárůst případů mezi mladými lidmi ve věku 18-22 vzrostl v celé zemi o 55 %. Největší nárůst se objevil na Severovýchodě (kam patří New York, Connecticut a New Jersey) a Středozápadě, který leží vedle Severovýchodu, včetně států Illinois, Indiana, Ohio a Wisconsin. Podle zpráv New York Times na více jak 1300 amerických školách bylo identifikováno více jak 130 000 případů. Další přispívající faktor představuje změna ročního období. Přední americký odborníky na viry dr. Anthony Fauci minulý měsíc řekl, že bychom se měli připravit na to, že na podzim a v zimě budeme „dřepět doma“ – a že to nebude snadné. Proč? Klíčová rada týkající se koronaviru říká, abychom vše dělali venku. To je obtížnější, když teploty poklesnou pod nulu. Chladné počasí naopak lidi často zažene dovnitř do těsnějších prostor s potenciálně špatnou ventilací, kde je riziko šíření viru zvýšené. Navíc viry mají tendenci snáze přežívat v chladných podmínkách. Dále toho panují obavy, že virus bude kolidovat s chřipkovou sezónou v USA, která typicky začíná v říjnu, což představuje hrozbu zahlcení zdravotního systému.
A počet úmrtí klesá?
Máme dobré zprávy: počet úmrtí v USA nadále klesá, i když postupně. Na počátku října dosáhl denní průměr kolem 720 případů, což je markantní pokles ze závratných 1000+ případů úmrtí v létě.
Ale také máme špatné zprávy: pokles se v posledních týdnech zpomaluje. Nedávné denní součty naznačily, že od rekordních minim došlo někde k opětovnému zvýšení. Podle údajů poskytnutých Johns Hopkins University v celých USA celkově zemřelo na covid-19 více jak 210 000 lidí (k 8. říjnu 2020).
Která místa jsou na tom nejhůře?
Počet případů zůstává vysoký ve většině země, s vyšší koncentrací na Horním Středozápadě (Wisconsin a Minnesota) a v částech Západu. Wisconsin je jedním z nejvíce zasažených států. Podle Covid Tracking Project se zde počet případů v posledním měsíci zečtyřnásobil. Počet hospitalizací se více jak zdvojnásobil v průběhu září a týdenní míra pozitivních testů dnes činí průměrně 19,6 %. Abychom toto číslo daly do perspektivy: WHO v květnu doporučila méně než 5 % po dobu dvou týdnů předtím, než se přistoupí k opatřením týkajícím se znovuotevření. Také Severní Dakota je v zajetí velké epidemie: už čtvrtý týden vedla v USA v počtu případů na obyvatele s 548 případy na 1 mil. obyvatel. Sousední Jižní Dakota, a také Montana, Utah a Idaho, zaznamenávají prudký nárůst nových případů infekce. Státy Slunečného pásu Arizona, Florida a Kalifornie, které byly virem sužované v létě, teď mají jakousi úlevu v podobě strmého poklesu případů.
Čeká New York City nový lockdown?
New York City, který byl dříve epicentrem epidemie v USA, znovu čelí nárůstu počtu případů. Na konci září, kdy se znovu otevřela řada soukromých škol, ohlásil starosta města Bill de Blasio denní míru pozitivních testů 3,25 %, což je nejvyšší od června. Uprostřed narůstajících obav z druhé vlny newyorský starosta oznámil plány uzavřít ne-podstatné podniky v 9 centrech v Brooklynu a Queensu. Tento plán však rychle zamítl guvernér státu New York Andrew Cuomo, další demokrat a politický rival. Pan Cuomo řekl, že „by mělo dojít“ ke znovuotevření krytých i venkovních restaurací v těchto centrech, ale také označil uzavření ne-podstatných podniků v určitých okrscích jako „svévolné a rozmarné“.I přes politické přetahování bude město pokračovat v plánech na uzavření veřejných i soukromých škol v 9 oblastech, kde žije asi 500 000 obyvatel včetně velkých komunit ortodoxních Židů, mezi nimiž se virus šíří obzvlášť rychle.
„Nebudu doporučovat ani povolovat, aby některé rodiny v New York City poslaly své dítě do školy, kam bych já neposlal své dítě,“ řekl Cuomo.
Je zajímavé, že se tyto úvahy odehrávají v New Yorku, přestože je zde stále nižší míra pozitivních případů než v mnoha jiných částech země.
***
Nový český antigenní test na bazi slin výrabí společnost Bakter Medical. Testy doporučují přední čeští odborníci, protože podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i ne-zdravotníky a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních klubů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo odchodem na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/