Vakcína proti Ebole funguje, dvojice očkování ochránila lidi

Vakcíny začali působit měsíc po očkování a lidi chránili nejméně rok.

Smrtelná epidemie eboly se už nemusí opakovat. Naznačuje to úspěch dvojice vakcín, které úspěšně otestovali na lidech.

Protilátky se začaly tvořit v průběhu měsíce po očkování. Ochranný účinek přetrval nejméně rok.

Výzkumníci testovali vakcíny (kontrolované placebem) na 1500 obyvatelích Libérie v době, kdy se v západní Africe začala šířit epidemie eboly. Původně měl být počet účastníků testu ještě větší, ale aktivita viru výrazně klesla.

Studie v magazinu New England Journal of Medicine však navzdory menšímu vzorku ukazuje, že obě vakcíny (ChAd3 a VSV-používání našich webových) mohou v případě další epidemie zachránit životy.

Ebola zabíjí rychle

Průběh eboly je rychlý, člověka dokáže zabít během jednoho až dvou týdnů.

Do těla virus proniká nenápadně. Oklame imunitní systém a dostává se do takzvaných endozómů, které v buňkách slouží pro třídění živin a odpadu.

V endozómech nevzbuzuje pozornost a změní tvar, přičemž vloží do buňky svůj genetický kód a ovládne ji.

V letech 2013 až 2016 toto onemocnění způsobilo více než 11 tisíc úmrtí.

„Bezpečná a účinná vakcína je kriticky významným doplňkem ke klasickým opatřením v oblasti veřejného zdraví při kontrole budoucích epidemií Eboli,“ zdůraznil v tiskové zprávě Anthony S. Fauci z amerického Národního institutu zdraví.

Ochrana proti malárii

Vedlejší účinky vakcín zahrnují bolesti hlavy, svalové bolesti, horečku a únavu. Tyto nežádoucí účinky vědci zaznamenali v předchozích studiích, ale neobjevily se žádné závažnější symptomy.

Vakcíny však měli jiný nečekaný efekt. U lidí, kteří podstoupili očkování, výzkumníci zaznamenali i nižší výskyt malárie. Pravděpodobně se u dobrovolníků vyvinula takzvaná křížová imunita, čili protilátky dokázali zabránit i rozvoji dalšího onemocnění.