Nedávná studie publikovaná v časopise Emerging Infectious Diseases zjistila, že varianta viru B.1.1.7 způsobujícího covid-19, která byla původně objevena ve Velké Británii, se šířila celé měsíce před jejím objevem. Výzkum provedli výzkumníci z University of Texas v Austinu.
„V době, kdy jsme se v prosinci dozvěděli o britské variantě, se už tiše šířila po celém světě,“ uvedla Lauren Ancel Meyers, ředitelka Konsorcia pro modelování covid-19 na University of Texas v Austinu a profesorka integrativní biologie. „Odhadujeme, že varianta viru B117 dorazila do USA do října 2020, což je 2 měsíce předtím, než jsme se dozvěděli, že existuje.“
Pro tuto studii výzkumníci analyzovali data z 15 zemí a odhadli pravděpodobnost, že cestující z Velké Británie přinesli tuto variantu do dalších zemí mezi 22. zářím a 7. prosincem 2020.Zjištění ze studie ukázala, že varianta covid-19 byla téměř definitivně přítomna ve všech 15 zemích zahrnutých do studie do poloviny listopadu, a v USA do poloviny října.
„Tato studie zdůrazňuje důležitost laboratorního dohledu,“ řekla Meyers. „Rychlé a rozsáhlé sekvenování vzorků virů je zásadní pro včasnou detekci a sledování nových variant, které vzbuzují obavy.“
V rámci studie vyšetřovatelé také vyvinuli nový nástroj, který lze použít při plánování genetického sekvenování, a který pomůže detekovat přítomnost virových variant. Je to online kalkulátor, který indikuje počet vzorků virů, které je třeba sekvenovat, aby bylo možné detekovat novou variantu, jakmile se objeví. Příklad: bylo by potřeba sekvenovat přibližně 3 000 pozitivních vzorků týdně, aby bylo možné detekovat vznikající varianty v době, kdy způsobují 1 z každých 1000 nových případů.
„Úředníci ve zdravotnictví hledají lepší způsoby, jak zvládnout nepředvídatelnost tohoto viru a budoucích variant,“ uvedl Spencer Woody, postdoktorand v Konsorciu pro modelování covid-19 v Texasu.
„Náš nový kalkulátor určuje, kolik pozitivních vzorků SARS-CoV-2 musí být sekvenováno, aby byla zajištěna identifikace nových hrozeb, jakmile se začnou šířit.“