Hlavní lékařský poradce britské Agentury pro zdraví a bezpečnost varoval, že nově identifikovaná varianta covid-19 z jižní Afriky je „nejznepokojivější, jakou viděli“. Úrovně přenosu přitom od začátku pandemie nebyly zaznamenány.
Dr. Susan Hopkins řekla, že hodnota R, neboli efektivní reprodukční číslo varianty B.1.1.529 (omikron) v Gautengu v JAR, kde byla varianta poprvé identifikována, je nyní 2. Přitom R nad 1 znamená, že epidemie poroste exponenciálně. Vyjádřila své obavy při tom, jak se další země, včetně Japonska a Německa, připojily k Anglii a Skotsku a zakázaly lety z 6 zemí v regionu, zatímco Izrael uvedl, že objevil svůj první případ této varianty.
Dr. Hopkins v BBC Radio 4 řekla: „V Jižní Africe vidíme situaci, kdy byli na velmi nízkém bodě s velmi nízkým počtem případů odhalených za den. Pak ale za méně než dva týdny svůj epidemiologický obraz více než zdvojnásobili.
Říkají, že jejich přenosové rychlosti, hodnota R, kterou mají v Gautengu kolem místa, kde se varianta poprvé objevila, je nyní 2, což je opravdu vysoké. Takové úrovně přenosu jsme neviděli od začátku pandemie kvůli všem opatřením a krokům, které jsme podnikli. Takže by vznikl velký problém, pokud by došlo k tak vysokému přenos tohoto typu viru v populaci, kde se virus může vyhýbat imunitním reakcím, které již existují.“
Zdůraznila, že ve Velké Británii dosud nebyly identifikovány žádné případy této varianty a že jedna z 30 mutací varianty B.1.1.529 (omikron) byla velmi podobná jedné z mutací varianty alfa. To znamená, že ji lze snadno detekovat velkým množstvím už existujících PCR testů, ale zatím se neukázala. Dr. Hopkins uvedla, že některé z mutací pravděpodobně změní imunitní odpověď, jak bylo možné vidět v Jižní Africe, jejíž populace, i když není vysoce proočkovaná, má vysokou imunitu z předchozích kol infekce – rozsah ale ukáže až čas.
„Chtěli bychom mít více podrobností z laboratorních studií a epidemiologických studií. Vím, že Jihoafričané nám tyto informace již začali poskytovat, ale nalezení úplných informací potrvá spíše týdny než dny,“ řekla.
Britský ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že vláda k nové variantě zaujímá „bezpečnostní přístup“, ale nevyžaduje opětovné zavedení povinného používání roušek ve veřejné dopravě a obchodech.
„Chceme, aby ekonomika vzkvétala, chceme, aby lidé mohli podnikat, vidět své přátele a rodinu. Snažíme se tedy uplatňovat co nejtolerantnější atmosféru, ale vše samozřejmě celou dobu velmi bedlivě sledujeme. Zatím jsme dle všech čísel neviděli žádný důvod dělat něco jiného.“
Jihoafrická republika, Namibie, Lesotho, Botswana, Svazijsko a Zimbabwe byly ve čtvrtek v Anglii zařazeny na „červený seznam“, kam jsou od pátku zakázány lety. Jihoafrické ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozhodnutí zakázat lety z Jižní Afriky považuje za uspěchané. WHO ale podle všeho souhlasí.
„V tuto chvíli varujeme před zaváděním cestovních opatření,“ řekl mluvčí WHO Christian Lindmeier na pátečním briefingu OSN v Ženevě. „WHO doporučuje, aby země i nadále uplatňovaly při zavádění cestovních opatření vědecký přístup založený na rizicích.“
Izrael, který stejně jako Anglie a Skotsko oznámil zákaz letů ve čtvrtek, prý novou variantu identifikoval u jednoho cestovatele vracejícího se z Malawi. Premiér Naftali Bennett v pátek řekl: „Jsme blízko nouzové situaci… musíme jednat důrazně a rychle.“
Francie pozastavila na 48 hodin všechny lety z jižní Afriky.