V roce 2023 budete moci Vy nebo Vaši blízcí poslat textovou zprávu vesmírem. Koncem roku 2022 hardwaroví giganti Huawei a Apple uvedli na trh mobilní telefony schopné posílat textové zprávy v tradičních satelitních komunikačních sítích. Také dvojice ambiciózních startupů, AST SpaceMobile a Lynk Global , začala budovat nové satelitní sítě na nízké oběžné dráze Země (LEO), které jsou navrženy tak, aby dosáhly na běžné 5G mobilní telefony mimo pozemní pokrytí.
„Nabídka přímého satelitního přístupu k chytrým telefonům bez úprav by umožnila přístup k miliardám zařízení po celém světě,“ říká Symeon Chatzinotas, vedoucí výzkumné skupiny SigCom na Lucemburské univerzitě.
Uživatelé, kteří se chtějí připojit přes satelit, nebudou potřebovat objemné, drahé komerční satphony, které jsou k dispozici od konce 90. let – ale také zatím nebudou mít konvenční volání nebo širokopásmové datové streamování. Satelitní připojení je přesto velmi užitečné. Pro začátek by lidé mohli pomocí textových zpráv v případě nouze žádat o pomoc bez ohledu na to, kde se nacházejí, pokud budou mít výhled na oblohu. To znamená, že jejich mobilní telefony budou mít funkce podobné stávajícím kapesním zařízením, jako je komunikátor inReach od Garmin. Společnost Huawei neuvedla, kdy její služba začne fungovat, ale partnerství Applu s Globalstar, kterému se přezdívá „Emergency SOS přes satelit“, už funguje od listopadu 2022. V tuto chvíli má Lynk Global dohody s 23 poskytovateli telekomunikačních služeb o zahájení komerčního provozu v roce 2023. AST SpaceMobile říká, že plánuje vypustit svých prvních 5 komerčních satelitů koncem roku 2023, má dohody nebo shody s více než 25 poskytovateli telekomunikačních služeb po celém světě a komerční provoz by měl zahájit v roce 2024. Oznámení o satelitní a mobilní konektivitě vydaná společnostmi Apple, Starlink, a T-Mobile ve třetím čtvrtletí roku 2022 propagovala myšlenku připojení kdekoli a jakéhokoli druhu. První služby však nepřijdou tak hladce. Apple i Huawei se zpočátku připojí ke starším satelitům na vyšších oběžných drahách, u kterých může navázání spojení trvat déle než 10 minut. Dokonce i novější sítě LEO, jako je tak od Lynk Global, v současné době inzerují satelitní texting, ale zatím neslibují vyšší kapacitu, kterou by vyžadovala hlasová komunikace nebo videohovory. AST SpaceMobile říká, že jakmile společnost přidá satelity, bude na jejich partnerských mobilních operátorech (MNO), aby se rozhodli, zda nabídnou šířku pásma v malých přírůstcích mnoha uživatelům pro textové zprávy nebo pouze hlasové hovory, anebo zda nabídnou služby náročné na data vybraným uživatelům. Společnosti Lynk nevadí ctižádostivé reklamní kampaně svých konkurentů, říká generální ředitel společnosti Charles Miller: „Vychovali trh. Jen to přiměje lidi chtít víc.“
Technologie, která přesouvá mobilní věže do vesmíru
Nové nabídky jsou možné díky několika pokrokům, které nyní dozrávají. Pokroky zahrnují klesající náklady na výrobu satelitů a zmenšování velikosti samotných satelitů, takže je cenově dostupné postavit mnohem více satelitů než v minulosti. A při mnohem větším počtu je možné umístit satelity na nižší oběžné dráhy 300-600 km nad Zemí, kde každý pokrývá menší úsek země. Bližší satelity přitom umožní, aby se k nim dostaly telefony s menším výkonem. Dalším vylepšením jsou softwarově definovaná rádia – čipy, které mohou vysílat a přijímat na různých vlnových délkách modulovaných softwarem běžícím na palubě satelitu. V minulosti vyžadovalo odesílání a přijímání tak širokého rozsahu různých vlnových délek specifický hardware. Digitální zpracování signálu umožňuje čipům vykonávat práci komplikovaného souboru hardwaru.
„Softwarově definované ´rádio´ znamená, že sfázované antény dokážou přeskakovat frekvence, když přecházíme ze země do země,“ říká Miller. Díky této technologii je životaschopné umístit větší kapacitu antén do menšího prostoru – Lynk začne s relativně malými anténami o velikosti 1 m², ale v budoucnu plánuje na své satelity instalovat větší a účinnější. Scott Wisniewski, šéf strategie AST SpaceMobile říká, že větší antény jsou významnou součástí strategie AST:
„Myslíme si, že je velmi důležité komunikovat s telefony s nízkou spotřebou a nízkou silou signálu.“
AST plánuje rozmístit antény až do velikosti přibližně 400 m², což by byla největší komerční telekomunikační pole v LEO. I tak je komunikace telefonů se satelity spíše než s mobilními věžemi ošemetná kvůli mnohem většímu zpoždění signálu.
„Vše kolem telefonu je založeno na synchronizaci času v řádu 5-10 milisekund,“ říká Wisniewski. „To funguje dobře s věží, která je čtvrt míle (400 m) daleko, dokonce 3 míle (téměř 5 km) daleko, ale ne na oběžné dráze.“
AST vyvíjí hardwarová řešení se společnostmi Nokia a Rakuten, která učí hlavní síť, jak déle čekat na satelitní signály. V roce 2023 budou Apple a Huawei testovat, jak moc mohou využít starší komunikační satelity prostřednictvím svých vlajkových telefonů vybavených novými čipy. Mezitím, pokud věci půjdou podle plánu Lynk Global, bude do jara 2023 společnost nabízet komerční služby svým partnerským MNO. Společnost AST může mít své první komerční satelity ve vesmíru, ale stále je testuje a konfiguruje.
Síťoví operátoři se historicky ptali „Jak je to možné?“ Wisniewski říká. „V poslední době je to spíše: jak to můžeme nejlépe využít, kdy to můžeme využít, jaká je nejlepší tržní strategie pro každý trh?“
Pro lidi žijící v některých zemích by rok 2023 mohl být rokem, kdy už je nebudou trápit slova „No Service“.