VĚDA POTVRZUJE: CESTOVÁNÍ VÁS DOKÁŽE UDĚLAT ŠŤASTNÝM

VĚDA POTVRZUJE: CESTOVÁNÍ VÁS DOKÁŽE UDĚLAT ŠŤASTNÝM 1

Cestování po světě se může stát vaším receptem na šťastnější život. Potvrdil to výzkum prezentovaný na zářijové vědecké konferenci Happiness 360. Tato mezinárodní konference byla zrealizována pod záštitou Světové organizace pro turistický ruch (WTO).

Hlavním cílem této vědecké konference bylo zjistit propojení mezi cestováním a štěstím – ano, i takové věci se mohou stát předmětem výzkumu. Vědci zkoumali, co mnozí z nás už dávno zjistili i sami – cestování má značný vliv na vnitřní prožívání člověka, a tedy i na intenzivnější pocit štěstí.

Důkazy byly předloženy a experti souhlasili – lidé, kteří cestují jsou šťastnější, a tedy i zdravější, kreativnější a produktivnější. Cestování má však kromě toho několik pozitiv:

Cestování pomáhá „resetovat“ váš mozek

Neurologové prostřednictvím svého výzkumu prokázaly, že nové zkušenosti pomáhají budovat nové nervové dráhy v mozku. V praxi to znamená, že cestování je jednou z možností, jak resetovat svou mysl. Díky tomu se zvýší i vaše kreativita. Výzkum totiž prokázal, že mezi kreativitou a dobrým mentálním zdravím existuje propojení.

„Cestování z nás dělá jiných lidí. Otevírá naše srdce, naše mysli a díky němu vidíme svět jinak. Svět by byl lepším místem, kdybychom více cestovali. „Taleb Rifai, generální tajemník WTO

Cestování napomáhá ke zlepšení vašich vztahů

Robert Waldinger, profesor, který studii o štěstí věnoval 75 let výzkumu na Harvardu, má v otázce štěstí jasno. Podle jeho výzkumu jsou nejšťastnější a nejzdravější ti, kteří mají dobré vztahy s jinými lidmi, přáteli a s rodinou. Tyto vztahy lze prohlubovat i prostřednictvím nových společných zážitků. Podle jeho slov jsou to právě nové zkušenosti, které nás s lidmi spojují tak, jak nás materiální věci nikdy nespojí.

Samozřejmě, kromě upevňování vztahů nám cestování umožňuje poznávat nové lidi, kterých bychom za jiných okolností nikdy nesetkali – cestovatele i domácích obyvatel různých zemí. Nikdy totiž nevíte, co vás může daný člověk naučit.

Zážitky jsou důležitější než materiální věci

Waldinger ve své studii o štěstí tvrdí, že lidé zažívají větší a dlouhotrvající pocit štěstí, pokud peníze utrácejí na nové zážitky. Materiální věci sice také vědí potěšit, ale ne do takové míry jako nové zážitky. Když si zavzpomínáme na příjemný výlet v zahraničí, vyvolá v nás silnější pocit štěstí jako vzpomínka na koupi drahé věci – alespoň tak to tvrdí vědci. „Cestování je jediná věc, kterou si můžete koupit, a která vás udělá vnitřně bohatšími“, říká Waldinger.

S tím souvisí i to, jak vzpomínky na cestování interpretujeme. Když cestovatelé mluví o svých zážitcích jiným lidem, zvyknou eliminovat nepříjemné zkušenosti a zdůrazňují pozitivní zážitky. Neděláme to cíleně – tuto selekci má na svědomí naše vlastní paměť.

Z nepříjemných zážitků často vznikají nejlepší historky

Sdílení špatných zkušeností je také možnost, jak se podělit o své pocity s jinými. Sdílení pocitů a informací je jednou z mnoha forem, jak si vybudovat pevnější vztahy s jinými lidmi. Ačkoli občas každý z nás zažije nepříjemné chvíle, později se stanou pouze vzpomínkou, na níž se dobře pobavíte s blízkými. Vaše situace zároveň vašim známým poslouží jako výstraha, čeho by se při cestování měli vyvarovat.