Dvojici vědců z Texaské university v Arlingtonu se podařilo vytvořit větrný mlýn. Ne však obyčejný, ale mlýn mikroskopických rozměrů, který navíc dokáže vyrábět elektrickou energii. Smith Rao a J.C. Chiao vytvořili větrný mlýn, jehož rozpětí vrtule je neuvěřitelných jen 1,8 milimetru. Mikroskopické větrné mlýny mají díky unikátnímu aerodynamickému designu a odolné niklové slitině, ze které jsou vyrobeny, velmi dobré vlastnosti.
Úspěšně testovány byly v září 2013 v laboratoři J.C. Chiaoa, kde fungovaly spolehlivě i přes vystavení silnému větru. Mikroskopické větrné mlýny by mohly být v praxi použity například na dobíjení baterii mobilních telefonů. Stovky těch malých mlýnů by se daly umístit na obal mobilního telefonu a vítr pro tyto mlýny by mohl být generován například postavením telefonu do okna během větrného dne.
Vynález dvojice vědců přijala pozitivně i tchajwanská společnost WinMEMS pro kterou Chiao a Rao vyvíjejí mikrorobotické přístroje, a prezentovala ho na své webové stránce. Budoucnost maličkých větrných mlýnů vidí vědci v energetice, na zajišťování energie pro domácnosti, které by ji využili na osvětlení, bezdrátovou komunikaci či ve zdravotnictví při výrobě mikro-robotů používaných jako chirurgické nástroje.