Vezmou roboti lidem jejich práci?

Vezmou roboti lidem jejich práci? 1

Zatímco lidé neustále bojují s myšlenkou, že brzy nám roboty vezmou vlastní práci, měli bychom být vděční, že naše ruce z masa a kostí jsou zdravé a dokáží vytvářet majestátní díla. Vyvinuli se do takové podoby, aby byly schopny vykonávat nespočet takových úkolů, kde jim nynější roboty opravdu nedokáží konkurovat.

Což potvrzuje i výkonný ředitel společnosti Rethink Robotics, Rodney Brooks, který tvrdí, že funkční konstrukce šikovných rukou robotů i nadále představuje dalekou budoucnost. Tato organizace vyrobila roboty s názvem Baxter a Sawyer, které byly navrženy tak, aby dokázaly spolupracovat a pomáhat lidské společnosti.

Tyto přátelské roboty dokážou provádět celou řadu opakovaných úkolů. Včetně obsluhy strojů a podávání nástrojů pro lidi pracující na výrobní lince. Na takových pracovních pozicích reálně hrozí, že by lidstvo mohlo být skutečně nahrazeny. Avšak našeho úplného vyřazení z provozu se nemusíme obávat při profesích, kde je potřebná manuální zručnost. Jakými jsou například uchopení kladiva, válce, šroubování, vnímání váhy a třídění objektů.

Majitel společnosti se vyjádřil, že na sestrojení schopných robotických rukou je potřebné množství drahých materiálů, lepších ovladačů a senzorů. Na řešení tohoto “problému“ je tedy třeba mít po ruce tým lidí z mnoha vědních a informačních oborů. Ještě předtím než předčasně opustíme naše “stálá“ pracovní místa, měli bychom brát v úvahu fakt, že právě roboty budou ty, které se o v nás ve stáří pravděpodobně budou starat. Ověřené zdroje tvrdí, že do roku 2021 roboti eliminují v USA přibližně 6% pracovních míst.

Problém může nastat i při japonské populaci, která je překvapivě na ústupu z důvodu stárnutí a nízké porodnosti. Na druhé straně se Čína pravidelně setkává s nekompromisní kritikou, možná právě kvůli uznávané politice jednoho dítěte. Oficiální prohlášení z roku 2015 prokazují, že populace Číny v produktivním věku rapidně klesá.

Avšak navzdory těmto tvrzením je tato země oproti naší v oblasti produktivity na tom mnohem lépe. Momentálně v Číně na jednoho důchodce připadá až 5 pracujících zaměstnanců. Počet lidí nad 65 let se z původních 100 milionů z roku 2005 zvýší v roce 2050 na neuvěřitelných 329 milionů.

A právě zde by mohla být nápomocná technika robotů. Ty by mohly pomáhat křehkým lidem, kteří trpí zdravotními potížemi. Nebo si potřebují rychle zajistit odvoz do nemocnice, případně provést určité domácí práce. Navíc roboti jsou skvělými tichými společníky. Prostřednictvím nich si můžete hlídat své soukromí, aniž byste byli odkázáni na pomoc někoho, koho jste sotva stihli poznat.