VÍTE, KTERÉ DRAHOKAMY JSOU NEJVZÁCNĚJŠÍ NA SVĚTĚ? DIAMANTY TO NEJSOU

VÍTE, KTERÉ DRAHOKAMY JSOU NEJVZÁCNĚJŠÍ NA SVĚTĚ? DIAMANTY TO NEJSOU 1

Výrok světové ikony Marilyn Monroe, „diamanty jsou věčné,“ platí už několik desítek let. Tyto nejtvrdší minerály jsou odjakživa symbolem bohatství a luxusu. Víte však, že existují ještě vzácnější a dražší drahokamy?

Je těžké je získat a obvykle mají obrovskou hodnotu. Nejedna žena by potěšila šperku s některým z níže zmíněných kamenů – obzvláště tehdy, pokud by se dozvěděla, že má obrovskou hodnotu a je neobyčejně výjimečný.

# 3 Alexandrit

Tento druh drahokamu je známý zejména svou vlastností měnit zabarvení v závislosti od světla. Kdysi se o něm povídalo, že přes den je z něj zelený smaragd a v noci se změní na fialový ametyst. Díky tomu se stal jedním z mála vzácných kamenů, které mají schopnost měnit své zbarvení.

Objeven byl v roce 1834 v ruském pohoří Ural, které je domovinou mnoha dalších neobvyklých drahokamů. Tento drahý kámen získal pojmenování po carovi Alexandrovi II. Naleziště Alexandrita se nacházejí na Srí Lance, v Brazílii a Asii, avšak výjimečné vzorky jsou stále velmi vzácné. Jeho cena na trhu se pohybuje kolem 12 000 dolarů za karát.

# 2 Jadeit

Ačkoli zpočátku nepůsobí tak luxusně jako různé jiné drahé kameny, jadeit se nachází na druhém místě našeho žebříčku. Jde o nejdražší a nejkrásnější variantu ze skupiny jadeitového kamenů. Lze ho najít v bílých, šedých i zelených odstínech, ale nejvzácnější je právě sytý odstín zelené. V některých kulturách byl ceněn více než zlato či ostatní drahokamy.

Průměrná hodnota je 20 000 dolarů za jeden karát kvalitního jadeitu. Jeho cena se zvyšuje v závislosti na sytosti barvy. Některé kousky byly dokonce prodány za více než jeden milion dolarů. Pokud chcete sáhnout po levnějších alternativách, podobné jadeitu jsou nefrit a aventurín.

#1 Musgrave

Musgrave byl objeven v roce 1967 a nepochybně jde o nejvzácnější drahokam na světě. Poprvé se objevil v australských vrších Musgrave Ranges, podle kterých i získal své pojmenování. Později byl nalezen i na Madagaskaru a v Grónsku. První exemplář, který se dal využít jako šperk, spatřil světlo světa až v roce 1993. Na celém světě existuje jen deset zdokumentovaných vzorků tohoto drahého kamene. Jeho průměrná cena za jeden karát je 35 000 dolarů.

Původ tohoto raritního druhu není stále zcela prozkoumán. Bohužel, na trhu s drahými kameny byste ho hledali marně. Pokud byste se k němu dostali, doporučujeme předat ho na gemologických rozbor – je totiž velká pravděpodobnost, že půjde o podvrh.