Nová linie tabletů Asus dostala nový název ZenPad. Děje se tak po pěti letech, když společnost Asus představila svůj vůbec první tablet. Společnost Apple se v té době těšila z obrovského úspěchu, který zaznamenala se svým zařízením iPad. Tato doba se zapsala do dějin tím, že se svět rozdělil na dva tábory: na svět, kterému vládl iPad a na ten zbývající. Ostatní technologické firmy Applu pouze tiše záviděli a snažili se jeho marketingové kampani a úspěchem jakžtakž odolávat.
Ačkoliv nejnovější tablety Asus se nyní nazývají ZenPad, první zařízení tohoto druhu neslo název Eee Pad. Jeho cena se v té době pohybovala na hranici 500 dolarů. První Eee Pady však byly spíše jakýmisi rekvizitami. O tabletech Asus se začalo diskutovat až před výstavou Computex 2010 v Taipei. První Eee Pad byl představen v květnu 2010, přičemž šlo o 10-palcové zařízení s OS Windows a procesorem Intel Atom. Do konce července 2010 měl následovat druhý Eee Pad s OS Google Android poháněn procesorem Nvidia Tegra.
Kompletní linie tabletů Asus byla poprvé představena 31. 05. 2010. Eee Pad EP121 měl 12 palců a OS Windows, Eee Pad EP101TC měl 10 palců. Ukázalo se, že velikost EP121 je zásahem do černého. Lidí ohromila už na začátku. Oblíbili si Windows – tablet s tímto OS byl velmi svižný a nechyběla mu ani dobrá výbava. Zařízení sice nebylo nejlevnější, ale velmi dobře se prodávalo.
Ticho před bouří: Eee Pad Transformer TF101
Až do začátku výstavy CES 2011 pracovala společnost Asus v tichosti na nové linii tabletů. V lednu 2011 uvedla velké množství různorodých zařízení, včetně Asusu Transformer, který doslova zrevolucionizoval trh s tablety. K tabletem Eee Pad v roce 2011 patřily Slate, Eee Pad Transformer, Eee Pad Slider a Eee Pad MEMO. Z těchto všech se neujal pouze Eee Pad Slider. EP121 byl sice oblíbený, ale neúměrně drahý. Asus Transformer TF101 byl revoluční a Eee Pad MEMO pouze jakýsi experiment. Eee Pad MEMO si odbyl rychlé uvedení na trh, eee Slate EP121 byl velmi rozšířeným tabletem.
Asus byl doslova dotlačen k tomu, aby svůj Transformer v pravidelných intervalech aktualizoval. Zajímavé bylo, že marketing společnosti Asus byl vždy velmi odvážný až agresivní. Firma dokázala vždy něčím překvapit a stále přicházela s něčím inovativním. Věděla totiž, že její produkt Transformer je výjimečný. Na konci roku 2011 hrdě představila nový Transformer Prime TF201. Obdivuhodně působící hliníková konstrukce a kvalitní design zanechával v rukou velmi dobrý dojem. Zařízení bylo dostupné ve dvou barvách – ametystové a sektově zlaté. Tenčí, lehčí a hezčí mechanizmus konektoru byl vítaným vylepšením druhé generace.
Společnost Asus udělala velký rozruch na výstavě CES 2012, kde představila nový tablet MEMO 370T. Šlo o 7-palcový Android tablet s procesorem Tegra 3. Cena na úrovni 250 dolarů za tablet byla v té době šokující. Začátkem roku 2012 se začaly šířit zvěsti o dalším novém tabletu Transformer. Tentokrát to měl být tablet ze série 300, resp. model TF300. Tento tablet byl plastový, protože měl být cenově dostupnější. Nové tablety byly dostupné ve třech barvách: bílé, modré a červené. Asus dokonce představil i verzi 4G, což bylo na tu dobu velmi odvážné.
V polovině roku 2012 se začalo mluvit o následníkovi Transformera Prime TF201. TF201 byl celý vyroben z hliníku. Vedlejším efektem tohoto materiálu bylo, že oslaboval signál WiFi. I proto ho v polovině roku 2012 nahradil zcela nový model. Na okrajích jeho víka byl proužek plastu, aby se zmírnily problémy s připojením přes WiFi. Fungovalo to a tento Transformer byl tehdy nejprodávanějším tabletem. Trh si vyžádal i jeden úžasný 7-palcový tablet s Androidem. Na výstavě CES 2012 jsme se dozvěděli i zajímavou informací o partnerství společností Asus a Google. Hned na to přišel na svět tablet Nexus 7. Tablet jako nikdy předtím, za výbornou cenu a s velmi dobrými specifikacemi.
Společnost Asus doporučuje OS Windows
Na veletrhu Computex 2012 byly představeny nové tablety, tentokrát s OS Windows. Setkáváme se s úplně novou značkou Vivo Tab. Mezi modely se objevily Vivo Tab RT a Vivo Tab 810, které byly vyrobeny pouze v jedné edici. V srpnu 2012 byl na veletrhu IFA představen Transformer Book, který se po designové a estetické stránce nejvíce přibližuje současným výtvorům Asusu. Představeny byly také nové tablety Windows 8 a hybridní zařízení tak i s dotykovým displejem na vnější straně víka. V průběhu roku 2012 jsme měli tu čest s Vivem Tab Smart s plnohodnotným OS Windows 8.
V roce 2013 představil Asus značku Memo Pad, a to jedním 7palcovým Memo Padem a 10-palcovým Memo Padem. Realitou se stal i Fonepad, ačkoli pouze v některých zemích. Šlo o kombinaci tabletu s telefonem. V roce 2013 Asus nabídl i vylepšený Nexus 7, který byl poslední. Pak už následoval jen Memo Pad 7. Asus vždy posouval a překračoval hranice designu tabletů tak, jako málokterá jiná společnost. V letech 2013 a 2014 uvedl Transformer 3 v 1. Zařízení představovalo kombinaci tabletu a notebooku s možností výběru ze dvou operačních systémů – Android a Windows. Operační systémy se dalo přepínat jednoduchým kliknutím na tlačítko.
Později v roce 2014 byl na veletrhu Computex 2014 předveden Transformer Book V. Šlo o spojení tabletu, notebooku a telefonu. Dokovací stanice se nacházela v zadní části zařízení. Nejnovějším Transformer s OS Windows je Transformer Book Chi. Má nejpůsobivější design a kvalitu. Je až neuvěřitelné, kolik různorodých tabletů společnost Asus za poslední roky vyrobila.
Ještě jsme se nezmínili o inovativním a mimořádně oblíbeném zařízení Padfone. Jsme si jisti, že s další a zatím poslední sérií tabletů ZenPad se můžeme opět těšit na něco nového. O tom však v dalším článku.