Pro mnohé jsou cigarety únikem od stresu a depresí, pomocníkem při řešení každodenních problémů. Avšak lékaři varují: tato úniková cesta je slepá. Skutečnost je, že kouření cigaret v těle vyvolává opačný efekt.
Krátkodobý pocit uvolnění
Po každé cigaretě se v těle kuřáka zvýší hladina stresových hormonů a dopaminu, což přináší krátkodobý pocit uvolnění. Nicméně tento pocit netrvá dlouho a nálada se brzy zhorší.
Vědecké studie
Vědecké studie z celého světa, včetně analýz téměř 4000 pacientů z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK, ukazují, že skoncování s kouřením vede ke zmírnění depresivních příznaků a celkovému zlepšení psychického stavu. Rok po zanechání kouření se u pacientů snižuje úzkost, deprese a stres, zatímco se zvyšuje pozitivní emotivita a kvalita života.
Začít zase nemusí být snadné
Přestat kouřit není lehký úkol. Pokusy bez pomoci mají úspěšnost kolem 4%, zatímco intenzivní léčba, včetně intervencí a léků, může šanci na úspěch zvýšit až desetinásobně.
Strach z léků
Paradoxně, mnozí kuřáci se bojí léků, které jim mohou pomoci překonat závislost, ať už se jedná o náhradní terapie nikotinem nebo léky na recept.
Tisíce toxických látek
„Kuřáci se nikotinem nakazují spolu s tisíci toxických látek. Cigareta nemá příbalový leták s popisem nežádoucích účinků. Kdyby ho měla, by byl příliš dlouhý,“ uvádí prof. MUDr. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.
Kuřáci mezi psychicky nemocnými
Mezi pacienty s psychickými onemocněními je vysoké procento kuřáků. Tito pacienti vykouří v průměru více cigaret než ostatní a jsou více závislí na nikotinu i dalších drogách. Závislost na nikotinu je tedy vážným problémem u psychicky nemocných.
Zkrácení života
„U našich pacientů je třikrát více kuřáků než v běžné populaci. Nemoci způsobené kouřením jsou nejčastější příčinou jejich úmrtí. V průměru ztrácejí kolem dvaceti let života oproti nekuřákům,“ říká doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D., z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Zákaz kouření v psychiatrii
Psychiatrická oddělení jsou poslední místa, kde se přestalo kouřit. Ve vyspělých zemích je kouření na těchto odděleních zakázáno, například na Mayo Clinic v USA od roku 1992. V České republice je kouření na uzavřených psychiatrických odděleních stále povoleno.
Zvyk lékařů
I mezi lékaři je zvykem, že psychiatrická oddělení jsou vybavena kuřárnami, protože čeští lékaři nemají možnost nabídnout náhradní terapii nikotinem, protože ta není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Reforma psychiatrické péče
Psychiatrická společnost ČLS JEP právě pracuje na reformě psychiatrické péče, která se zaměří i na problémy s závislostmi. „Věřím, že i naši psychiatři začnou věnovat pozornost závislostem svých pacientů na nikotinu,“ uzavírá doc. Anders.