Vliv ročních období a sezónních změn na vlhkost podlah

Vliv ročních období a sezónních změn na vlhkost podlah 1

I když možná máte s prací s podlahovými krytinami zkušenosti, je snadné zapomenout, jak mohou sezónní změny ovlivňovat dobu schnutí hotové podlahy. Ať už aplikujete metodu water-popping pro tmavší barvu nebo nanášíte mořidla či jiné nátěry, okolní podmínky budou ovlivňovat, jak dobře a rychle bude podlaha schnout. Když zjistíte podmínky konkrétní podlahy, pomůže Vám to minimalizovat problémy, které by později mohly nastat.

První a nejdůležitější věc je, vždy si přečtěte návod na výrobku (nátěrové hmotě). I když se jedná o výrobek, který dobře znáte, dvakrát zkontrolujte doporučenou dobu schnutí. Výrobci Vás nevyhledají, aby Vám řekli, že změnili svá doporučení. Výrobcem doporučená doba schnutí navíc obvykle znamená „za ideálních podmínek“, a ty většinou nebývají na místě přítomné.

Hlavní důvod, proč si majitelé domů stěžují na výsledek, je to, že řemeslník práci uspěchal; například nanesl další vrstvu dříve, než předchozí stihla uschnout, nebo umožnil na podlaze plný provoz ještě předtím, než byl systém podlahové krytiny kompletně „uzrál“.

Následující skutečnosti mohou zkreslit podmínky a prodloužit dobu schnutí:

  • příliš silná vrstva nátěru
  • příliš vysoká míra vlhkosti
  • příliš nízká teplota (chladno)
  • špatné proudění vzduchu
  • nanesení další vrstvy dříve, než předchozí vrstva uschla
Vliv ročních období a sezónních změn na vlhkost podlah 2
termo vlhkoměr

Podle americké Národní asociace pro dřevěné podlahy (NWFA) by se pro dřevěnou podlahovou krytinu měla udržovat teplota 15 °C – 27 °C a relativní vlhkost 30 % – 50 %. To jsou shodou okolností podobné podmínky, v jakých podle výrobců jejich výrobky nejlépe fungují. I když pracujete v klimatizovaných prostorech, počasí venku může mít vliv na to, jak výrobky schnou, především na jaře a na podzim, kdy klimatizace/topení nemusí být v provozu kvůli proměnlivé teplotě venku. To jsou také roční období, kdy se nejvíce zákazníků ptá: „Nevíte, jestli výrobce svůj výrobek XY změnil? Schnutí probíhá jinak, než je uvedeno.“

K tomu je potřeba říct následující. Například na americkém Středozápadě (státy na severu USA) v této době vyžaduje nanášení vrstev nátěru na podlahy větší pozornost k aktuálním podmínkám, protože systémy HVAC často nejsou v provozu. Proto ve většině případů venkovní podmínky neodvratně vedou ke zvýšení míry vlhkosti (také uzavřený dům bez pohybu vzduchu bude mít vyšší vlhkost). Navíc to obvykle bývá období, kdy míra vlhkosti narůstá a rosný bod se mnohem více blíží teplotě.

Proto je dobré mít po ruce termo-vlhkoměr a ověřit si teplotu a vlhkost předtím, než začnete nanášet nátěry. Díky němu budete mít představu, jak dobře a rychle bude výrobek ten den schnout. Když budete tohle nějaký čas sledovat, budete dobře vědět, jak si které produkty (nátěry) vedou v různých podmínkách.

Kromě výše zmíněných součástí systému HVAC může dobu schnutí ovlivnit také množství (plocha) podlahové krytiny, které natíráte. To je jedna z nejvíce přehlížených skutečností, když se odhaduje doba schnutí. Např. 18 m2 podlahy, obroušené a natřené, v domě o rozloze 180 m2 bude mít lepší podmínky pro schnutí než podlaha o rozloze 160 m2 ve stejném domě.

Při práci na větším množství podlahové krytiny je vyšší množství vlhkosti a prchavých látek, které se odpařují do vzduchu. Vlhkost odpařující se z nátěrů je těžší než vzduch a drží se na úrovni podlahy, čímž velmi brzdí proces schnutí. Proto je zásadně důležité měnit vzduch, ať už zvýšením průvanu nebo (ještě lépe) přidáním ventilátorů na okna. To lze obvykle provést bez problémů, ale také to může to vyžadovat, aby se dokončovací tým vrátil na místo a doplnil proudění vzduchu. – Ale co je horší, věnovat nějaký čas tomuto nebo muset celou podlahu znovu obrousit a natřít?

Monitorování a pochopení změn podmínek pro schnutí s tím, jak se mění roční období, Vám pomůže ušetřit čas, který byste jinak museli věnovat dalšímu natírání či novému broušení.

Exotická a repasovaná dřeva