Pozitivní vliv sexu na tělo člověka je dobře známý. Věděli jste ale, že ovlivňuje i psychiku člověka? Muži a ženy, kteří mají sex i v pokročilém věku, mají mnohem lepší kognitivní schopnosti než ti, kteří žijí v celibátu. A pod pokročilým věkem máme na mysli minimálně 60 let.
Studie nizozemských vědců, která vyšla v březnovém vydání Amerického žurnálu geriatrické psychiatrie, ukazuje, že lidé s aktivním sexuálním životem dosahovaly v testech kognitivních schopností mnohem lepší výsledky. Průměrný věk 1 747 účastníků výzkumu byl 71 let a museli odpovídat na otázky ohledně sexuálního života.
Zazněla i otázka, zda považují intimní styk za důležitou otázku nejen ze subjektivního hlediska, ale také z pohledu všech lidí starších než 60 let. Vědci zkoumali jejich kognitivní schopnosti pomocí více testů , které spočívaly v rozeznávání barev, úrovni sluchové paměti, ověřování mentálního stavu a schopnosti logicky myslet a řešit problémy.
Více sexuálních partnerek, méně rakoviny prostaty:
Pravda, nebo mýtus? „Právě zhoršená schopnost logického uvažování, ale i kognitivních schopnosti celků, byly horší u lidí, kteří považují sexualitu za nedůležitou. Zhoršená sluchová paměť se zase projevovala zejména u těch, kteří intimní život charakterizovaly dokonce jako nepříjemný,“ píší autoři studie.
Výzkum také ukázal, že spojitost kvality sexuálního života s úrovní kognitivních schopností je silnější u žen než u mužů. Přesto vědci nedokáží dát odpověď na otázku, jak často by měli lidé ve vyšším věku souložit. Zřejmě nejlepší tuto situaci charakterizoval jeden profesor ve své práci s názvem Sex a honba za štěstím:
„Sex nás dělá šťastnými, ale ještě spokojenější jsme, pokud víme, že Souložíme častěji, než ostatní.“ Pokud se vám tedy zdá, že sexujete málo, přesvědčte partnerku, že jde o prevenci před stařeckou demencí. Takový argument na ni bezpochyby zabere.