Když si letos pandemie coronaviru vynutila uzavření veřejných prostor po celém světě, kamenné umělecké instituce musely rychle přemýšlet, co dál, a mnohé z nich spustily virtuální prohlídky. Teď se však otevírá muzeum umění, které je plně zakotveno v digitálním prostoru – první svého druhu, které dává na první místo virtuální zážitek.
Dne 4. září bude spouštěno Virtuální muzeum umění online – VOMA (Virtual Online Museum of Art), plně interaktivní virtuální muzeum, které představí klasická i současná díla z celého světa, a to zdarma. Kolekce, které spravuje ředitel muzea Lee Cavaliere, čerpá ze sbírek renomovaných institucí, jako je Ermitáž v Petrohradu, Institut umění v Chicagu nebo Metropolitní muzeum umění v New Yorku. Zdůrazňuje přitom slavné kusy, jako je Olympia od Édouarda Maneta (Muzeum Orsay v Paříži), Zahrada pozemských rozkoší od Hieronyma Bosche (Muzeum Prado v Madridu), ale také moderní díla od autorů (např. Nan Goldin, Kara Walker a Li Wei).
Jedna galerie bude mít výstavu zabývající se spojením mezi lidmi, zatímco další představí „Výstavu degenerovaného umění“, rekonstrukci nacistické výstavy z roku 1937, která odsuzovala práce tzv. degenerovaných umělců (např. Max Beckmann a Henri Matisse). To má být součástí trvalého úsilí ukázat, jak může být umění zneužito coby nástroj útlaku. Dále se VOMA zaměří na začínající nadějné umělce díky programu, který pomáhá inovativním umělcům vytvořit své první digitální práce. Inaugurační program v Prostoru pro umělce povede keňsko-britská umělkyně Phoebe Boswell.
Umění může být pro samotné umění (raison d’être), ale technologie vytváří – nebo ničí – virtuální prohlídku. Proto se vedení VOMA spoléhá na tým architektů, CGI designérů, odborníků na PC hry a kurátorů. Ti mají spojit PC grafiku s herní interaktivitou pro vytvoření zážitku, který má být autentický jako fyzická návštěva galerie. Každé dílo je ve vysokém rozlišení a doplněno souvisejícími médii a referenčním materiálem. Návštěvníci mohou procházet a překračovat prostor podle své chuti z areálu do blízkého lesa, kde se mohou těšit se slunce nebo se schovat před deštěm.
Podle slov tiskové zprávy: „Architekt Emily Mann uzemnil neskutečnost prostoru – a jeho iluzorní povahu – v jednoduchých formách, které byly navrženy tak, aby představovaly hru se světlem, čímž vytvořil skvělé prostředí pro interakci s uměním samotným.“
„Virtuální výstavní prostor může působit jako osamělé místo – tiché, prázdné, někdy až mírně tísnivé,“ řekl v tiskové zprávě Stuart Semple, umělec, který stojí za konceptem muzea. „Při budování a kurátorství VOMA jsme se chtěli vyhnout tomuto pocitu, který se příliš neliší od procházení tichým prostorem povýšeně působící galerie, a působit trochu povzbudivěji. Chtěli jsme, aby se naši návštěvníci chtěli znovu a znovu vracet zpět, ať už shlédnout nové expozice, jak bude program pokračovat, nebo tu prostě jen pobýt.”
Kde: online na voma.space
Kdy: 4. září 2020