Vyjímečné Whisky ve společnosti Luxusních hodinek

Vyjímečné Whisky ve společnosti Luxusních hodinek 1

Na luxusní hodinky je vždy skvělý pohled, ale ještě lépe si jej lze vychutnat v kombinaci s luxusním pitím. Váháte, ke kterým se co hodí? Přinášíme vám několik tipů.

Balvenie & A. Lange & Söhne

Balvenie

Jedna z nejvíce ceněných whisky, je ve vlastnictví značky William Grant & Sons se sídlem v Dufftownu a jako palírna je jednou z mála skotských sladových palíren, která si pěstuje vlastní ječmen a kde celá výroba probíhá na základě tradičních osvědčených receptur.

David Stewart, mistr destilace, za svých 53 let praxe vytvořil mnoho nejvýraznějších chutí, ale jednou z jeho nejoblíbenějších je whisky vznikající dvojitým zráním v různých sudech. Nejprve jsou to americké dubové sudy, kde alkohol dostává nádech sladké vanilky a potom v evropských sudech, které dodávají bohatou, pikantní příchuť s hlubokou a plnou chutí sherry.

Whisky vás nejprve vybídne k přivonění a budete omámeni sladkou vůní sherry, která přejde závanem karamelu. Pro rozpoznání dalších náznaků – vůně rozinek, koření a trochu kávy – už budute muset být pozornější. A to vás čeká ještě vůně pomerančové kůry, anýzu a později i dubu.

Když ji ochutnáte, zjistíte že nasládlé sherry aroma přešlo i do její chutě, je ale rychle následováno chutí pražených mandlí a vanilky. Při podrobném vychutnávání vám na jazyk a patro začnou prosakovat i další chutě, chutě  skořice, karamelu a kakaa.

A. Lange & Söhne Double Split Flyback Chronograph

Rattrapante je zvláštní modifikací chronografu, který má hlavní a vedlejší sekundovou ručičku. Tu lze tlačítkem zastavit a odečíst změřený čas. Dalším stisknutím tlačítka zaujme ručička polohu hlavní sekundové ručičky. Jednou je dobré, ale dvakrát je lepší.

Z tohoto úsloví vzešla nejen možnost právě této kombinace hodinek a alkoholu, ale hlavně myšlenka konstruktérů luxusní značky A. Lange & Söhne na jejich Double Split Flyback Chronograph, který se veřejnosti poprvé představili již v roce 2004. Model, který vidíte na obrázcích od té doby prošel různými modifikacemi i obměnou materiálů a designu. Je vyroben z osmnáctikarátového zlata a má světlý číselník.

Hodinky k životu probouzí manufakturní strojek A. Lange & Söhne-Calibre L001.1 v náležitých designových úpravách.

Macallan Fine Oak & Audemars Piguet Royal Oak

Druhým tipem zajímavé kombinace luxusních hodinek a alkoholu je spojení Macallan Fine Oak + Audemars Piguet Royal Oak.

Macallan Fine Oak

Tato whisky se vyrábí v palírně Macallan ve skotské oblasti Moray v městečku Craigellachie, která je třetím největším prodejcem ,,single malt Scotch” na světě. Skotská whisky Macallan původně zrála v dubových sudech dovezených ze Španělska. Na počátku roku 2004 tato palírna představila svůj nový produkt – řadu Fine Oak s trojím zráním v různých sudech, díky níž se značka stala některými odborníky označovaná jako ,,Best New Scotch Brand”.

Whisky Macallan vám po přivonění nejprve nabídne závan starého dubu v kombinaci s medem. Po pár nadechnutích ucítíte jablko, hrušku, citrusy a tóny manga a sherry. Někde hluboko ucítíte vanilku, skořici, ale také vůni květin. Když ochutnáte, první co ucítíte je sladká chuť sherry, následovaná směsicí sušeného ovoce s nádechem čokolády, po které následuje skořice, muškátový oříšek, hřebíček a vanilka.

Audemars Piguet Royal Oak

Stejně, jako nová řada whisky The Macallan Fine Oak v roce 2004, způsobily rozruch i hodinky Audemars Piguet Royal Oak představené veřejnosti v roce 1972. V té době šlo o jedny z prvních high-end sportovních náramkových hodinek vyrobených z nerezové oceli s novým odvážným designem pocházejícím z pera slavného designéra Géralda Genty.

Model hodinek z obrázků byl veřejnosti představen v roce 2012 a ztělesňuje původní myšlenky modelu 5402 z roku 1972, je však již více upraven podle požadavků moderní doby. Průměr pouzdra vzrostl na 41 mm a celé hodinky jsou vyrobeny z osmnáctikarátového růžového zlata. Do prostoru se ozývá tikot manufakturního strojku 3120 se zdobeným oscilačním závažím z dvacetidvoukarátového zlata. Neokázale a rafinovaně, tak dokáží tyto hodinky působit na své okolí.

Ladyburn & Vacheron Constantin

Ladyburn

Whisky Ladyburn vznikla ve stejnojmenném lihovaru, který byl otevřen v roce 1966, ale již v roce 1975 byl uzavřen a v roce 1976 prošel celkovou demolicí. Jednalo se o jednu ze skotských palíren s nejkratší historií.

Když k Ladyburn přivoníte, ovane vás aroma marcipánu s lékořicí, následují krémové tóny, vůně lněného oleje, aloe vera a cukrové vaty, ke které se přidá vůně květin. Když ji ochutnáte, znovu ucítíte sladkost marcipánu, vanilku, anýz a chuť uzavírají tóny šalvěje a tamarindu s lehkým kouřovým nádechem.

Vacheron Constantin Traditionnelle Day-Date and Power Reserve

Model hodinek s indikací data a dne v týdnu a s ukazatelem rezervy nátahu od značky Vacheron Constantin má pouzdro (39,5 mm), korunku i sponu řemínku vyrobené z platiny, stejně tak i číselník s jemně zrnitým, pískovaným povrchem.

Řemínek je z mississippského aligátora, ručně prošívaný hedvábím a platinovou nití. Hodinky jsou osazeny manufakturním strojkem Vacheron Constantin-Calibre 2474. Jak konstrukce, tak materiály jsou v tomto případě hodinek dostupné pouze těm nejlepším značkám Haute Horlogerie.