Brazílie poprvé překročila 2000 úmrtí spojených s covid-19 za den, zatímco počty nakažených vylétly nahoru.
Brazílie má druhý nejvyšší počet obětí na světě, hned po USA, a odborníci upozorňují, že míru přenosu zhoršují nakažlivější varianty. Exprezident Luiz Inácio Lula da Silva kritizoval „hloupá rozhodnutí“ současného prezidenta Jaira Bolsonara, který bagatelizoval hrozbu viru (nedávno například lidem vzkázal, aby „přestali kňučet“).
Ve středu (11.3.) země zaznamenala 79 876 nových případů, což je třetí nejvyšší počet za jediný den. Celkový počet úmrtí spojených s covid-19 dosáhl 270 656, podle americké Johns Hopkins University. To znamená, že Brazílie má míru úmrtí 128 osob na 100 000 obyvatel, čímž se řadí na 11. místo na seznamu 20 nejvíce postižených zemí světa. Vyšší míra je jen v České republice s 208 mrtvými na 100 000 obyvatel a ve Velké Británii se 188 mrtvými na 100 000 obyvatel, jak říkají údaje John Hopkins University.
Jaká je situace v brazilských nemocnicích?
Margareth Dalcolmo, lékařka a vědkyně v ústavu Fiocruz, popsala situaci jako „nejhorší moment pandemie v Brazílii“. Po celé zemi jsou jednotky intenzivní péče (JIP) zaplněné na více jak 80 % kapacity a v 15 metropolích států je to více jak 90 % (včetně Rio de Janeira a São Paola). Zprávy říkají, že brazilská metropole Brasilia nyní dosáhla plné kapacity JIP, zatímco dvě velká města (Porto Alegre a Campo Grande) už kapacitu překročila. Ve své zprávě ústav Fiocruz varoval, že tato čísla ukazují na přetížení a hrozící kolaps zdravotního systému.
Brazilský epidemiolog dr. Pedro Hallal řekl v programu BBC World Service: „Pokud co nejdříve nezačneme očkovat populaci, nastane rozsáhlá tragédie.“ Dr. Hallal, který pracuje ve státě Rio Grande do Sul, dále řekl, že lidé se cítí opuštěni centrální vládou.
„Trvalo dlouho, než politici začali jednat,“ řekl Adilson Menezes (40) u nemocnice v São Paulu zpravodajské agentuře AFP. „My chudí lidé za to platíme.“ Tím narážel na stav zdravotního systému blížící se zhroucení.
Brazílie čelí největší krizi od začátku pandemie, ale přesto se zdá, jakoby se to lidé snažili ignorovat. Vezměme jako příklad São Paulo: zatímco ne-podstatné obchody musí mít už pár týdnů zavřeno, neexistuje zde žádný patrný lockdown – žádné omezení, s kým se lidé mohou setkávat, a školy převážně zůstaly otevřené (i když s nižší kapacitou). Lidé si zde sami určují, jak se budou před nákazou chránit, a určitě zde není přítomný strach, jaký jsme mohli vidět touhle dobou před rokem, kdy se celý svět uzavíral. O rok později – i přes hrozivé statistiky, které jsou připraveny stoupat – mnozí vzali slova Jaira Bolsonara za své: nedůvěra vůči čínské vakcíně CoronaVac, žádné zavírání restaurací a obchodů, zatímco vědci nadále volají po lepším celostátním vedení, aby se zabránilo v příštích týdnech zhroucení celého zdravotního systému.
Co stojí za vzestupem?
Nárůst případů v posledních dnech je přičítán šíření vysoce nakažlivé varianty viru označené jako P1 , které patrně vznikla ve městě Manaus v Amazonii. Předběžná data naznačují, že varianta P1 může být až dvojnásobně tolik přenosná než původní verze viru. Také naznačuje, že nová varianta by se mohla vyhnout imunitě vybudované původní verzí covid-19. Šance na opakovanou infekci se pohybuje mezi 25 % a 60 %. Vědci mají obavy, že Brazílie se stala téměř „přirozenou laboratoří“, kde je možné pozorovat, co se stane, když se koronavirus rozběhne relativně nekontrolovaně. Někteří lidé varují, že země dnes představuje líheň nových variant viru, protože jim v tom nebrání uplatňování společenského odstupu, a naopak podporuje nedostatek vakcíny. Čím déle virus v zemi koluje, tím více má příležitostí mutovat – v tomto případě umožnit vznik varianty P1. Odborníci z celého světa volají po plánu, který by zahrnoval rychlé vakcinace, lockdowny a přísná opatření na společenský odstup, aby se situace dostala pod kontrolu. Panuje obava, že varianta P1 představuje hrozící nebezpečí pro jakýkoli pokrok, který proběhne v regionu i v širším světě.
Současné vakcíny jsou, celkově vzato, účinné proti této variantě, ale mohou být méně účinné proti novějším verzím viru, se kterým mají bojovat. Studie nadále pokračují, ale odborníci lépe pochopí, jak dobře vakcíny působí proti P1, až s tím, jak budou pokračovat v monitorování lidí, kteří byli očkováni v reálném světě. Vědci věří, že pokud by bylo nutné, vakcíny je možné rychle upravit, aby fungovaly proti novým variantám. Minulý týden výzkumný ústav Fiocruz Institute řekl, že P1 je jen jedna z několika „variant zájmu“, které převládly v 6 z 8 brazilských států, a které ústav se sídlem v Riu zkoumal. Ředitelka Panamerické zdravontícká organizace Carissa Etienne řekla, že situace v Brazílii „skýtá strohou připomínku hrozby nového rozmachu nemoci; oblasti, které byly virem silně zasaženy dříve, jsou vůči němu stále zranitelné.“
Jak reaguje vláda země?
Prezident Jair Bolsonaro bagatelizoval rizika představovaná virem od samého začátku pandemie. Také byl proti karanténním opatřením uplatněným na regionální úrovni, kdy argumentoval, že škody pro ekonomiku by byly horší než samotný virus. Jeho postoj se setkal se silnou kritikou jak v zahraničí, tak v Brazílii. Dřívější Bolsonarův spojenec João Doria se stal jeho politickým rivalem a nazval ho „šílencem“. Exprezident Lula ve svém prvním projevu od doby, co byla stažena obvinění z korupce vůči němu, řekl lidem, aby se neřídili hloupými rozhodnutími Bolsonara a nechali se očkovat. Podle Luly se mnoha úmrtím dalo předejít. V odpovědi na Lulovy kousavé poznámky Bolsonaro řekl, že jeho vláda udělala pro boj s nemocí hodně.
***
Nový český antigenní test na bazi slin výrabí společnost Bakter Medical. Testy doporučují přední čeští odborníci, protože podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i ne-zdravotníky a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních klubů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo odchodem na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/