O původu SARS-CoV-2 se mezi vědci už dlouho diskutuje. Předchozí výzkum však našel raný genetický materiál jedinečné varianty SARS-CoV-2 v půdě z Ostrova krále Jiřího v Antarktidě mezi 24. prosincem 2018 a 13. lednem 2019.
V návaznosti na tato zjištění nový výzkum vědců z Veterinární univerzity Medicína z Budapešti naznačuje, že nová varianta souvisí s genetickým materiálem z mitochondrií homo sapiens, kočkodana zeleného a křečíka čínského a pravděpodobně pochází z buněčných linií Vero E6 u kočkodanů zelených a ovariálních buněk křečíká čínského, který se často používá ke studiu koronavirů v laboratoři.
„Absence přesnějších informací o vzorcích kontaminantu ponechává otevřenou možnost, že buď existují známé vzorky, které unikly naší pozornosti, nebo že existují nepublikované výsledky, které mohou být klíčové pro identifikaci původu SARS-CoV-2,“ uzavřel výzkumný tým. Vědci však upozorňují, že tato zjištění jsou předběžná a nebyla potvrzena jako vědecký fakt. Studie „Hostitelské genomy pro jedinečnou variantu SARS-CoV-2 unikly do dat metagenomického sekvenování půdy v Antarktidě“ byla nedávno zveřejněna na předtiskovém serveru Research Square. Pro upřesnění: předtisk výzkumu je předběžná verze rukopisu, která nedokončila proces recenzního řízení v žurnále.
Vzorky antarktické půdy obsahující fragmenty sekvence SARS-CoV-2 byly odeslány do laboratoře v Šanghaji v Číně v prosinci 2019. Fylogenetická analýza vzorků naznačuje, že se jedná o rané varianty související s linií Pango „A“ vyznačující se vzácnými mutacemi a dlouhou delecí na nukleotidu 21761. Výzkumníci současné studie nevěří, že SARS-CoV-2 pochází z Antarktidy, ale místo toho jim byly omylem přiřazeny hodnoty z jiného vzorku SARS-Cov-2 sekvenovaného na stejné flow cell při v zařízení pro sekvenování Sangon Biotech. To je pravděpodobné proto, že zařízení používané k sekvenování dat je náchylné k přeskakování indexu a chybám nesprávného přiřazení z kontaminovaných vzorků s párovým koncem. Současná studie se zabývá hledáním genetické stopy hostitelů ukrývajících objevené viry. Výzkumníci předpokládali, že genetický materiál hostitele nebo hostitelů mohl také uniknout do dat o sekvenování virů. Protože velikost savčího mitochondriálního genomu je podobná koronaviru, je pravděpodobnost vysokého pokrytí genomem v jedné savčí buňce vysoká, protože mají tisíce mitochondrií s vlastním genomem. Vědci použili současnou databázi obsahující informace o všech typech mitochondrií, aby zúžili své hledání pouze na savce. Pomocí termínu Vertebrata ve své taxonomii získali 6158 možných druhů. Poté porovnali sadu referenčního genomu mtDNA obratlovců s hodnotami ze vzorků virového genomu. Aby se zabránilo falešným nebo zavádějícím zásahům, výzkumníci vypočítali procento nukleotidů pokrytých mitochondriálním genomem a průměrný počet výsledků v nukleotidu (průměrná hloubka) pro každý druh. Výsledky ukázaly, že vzorky RR13441704, SRR13441705 a SRR13441708 byly nejhojnější ve výsledcích SARS-CoV-2 ve srovnání s dalšími dvěma vzorky, kde výzkumníci nemohli najít výsledky SARS-CoV-2. Vzorky s výsledky SARS-CoV-2 měly rozsáhlejší obsah mtDNA. Navíc u některých druhů měly vzorky s výsledky SARS-CoV-2 řádově vyšší pokrytí než vzorky, které neměly výsledky SARS-CoV-2. Další zprávy pocházely od druhů homo sapiens, cricetulus griseus (křečík čínský) a chlorocebus sabeu (kočkodan zelený). Protože velký počet mtDNA koreloval s množstvím obsahu SARS-CoV-2, výsledek mtDNA pravděpodobně pocházel ze stejných vzorků kontaminantů.
Dále výzkumníci vysvětlují, že jde o významný důkaz, který ukazuje, že druhy homo sapiens, cricetulus griseus a chlorocebus sabeu jsou hostiteli detekovaného SARS-CoV-2. Protože žádný ze savců nežije v Arktidě, zjištění naznačují, že SARS-CoV-2 nepochází z Antarktidy, ale byl spíše kontaminován ve vzorcích jejich buněk. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že šlo o kontaminované buňky v laboratoři, protože čínský křečík se používá ke studiu jiných betakoronavirů, jako jsou MERS-CoV a SARS-CoV. Buněčná linie Vero u kočkodanů zelených se používá ke studiu viru Marburg.
Objevte krásy Barcelony svým vlastním tempem díky kombinované nabídce, která zahrnuje jízdenku na 24 nebo…
Objevte Casa Vicens, první architektonický klenot slavného Antonia Gaudího, a vychutnejte si jeho jedinečnou atmosféru…
Prozkoumejte fascinující podmořský svět v jedinečném Barcelonském akváriu. Díky vstupence s možností přeskočení front se…
Casa Batlló, jedno z nejvýznamnějších děl katalánského architekta Antoni Gaudího, je fascinující stavbou nacházející se…
Zažijte magickou atmosféru slavného Casa Batlló po setmění se speciální večerní vstupenkou. Procházejte se tímto…
Park Güell (katalánsky: Parc Güell [paɾɡ ˈɡweʎ]; španělsky: Parque Güell) je jedním z nejznámějších symbolů…