Za vínem do Moldavska

Za vínem do Moldavska 1

Požádejte někoho, aby jmenoval oblasti v Evropě proslulé vínem, a je pravděpodobné, že si na Moldavsko jen tak nevzpomene. To však nepřekvapuje, protože nenápadná země vklíněná mezi Rumunskem a Ukrajinou patří k nejméně navštěvovaným destinacím v Evropě a jen vzácně o ní padne zmínka v souvislosti s vínem. Přesto platí, že zdejší víno je  vynikající. 

Před pár desetiletími bylo Moldavsko známé v rámci Sovětského svazu výrobou nejlepšího vína v zemi. V té době však bohužel standardy velmi poklesly, protože důraz se přesunul z kvality na kvantitu. Když se Sovětský svaz na počátku 90. let rozpadl, vinný průmysl zůstal v v troskách. V několika posledních letech však vzniklo pár nových soukromých vinařství, které opět zvedly laťku; nejlepší z nich nabízí přenocování spojené s okázalým jídlem a ochutnávkami vína. Návštěvu země proto můžete spojit s prohlídkou alespoň jednoho z opravdu rozsáhlých vinných sklepů, což bude vinařský zážitek, jaký nemá v Evropě obdoby.  

 

Láhev červeného, láhev bílého  

Moldavsko se dělí na čtyři vinařské oblasti s charakteristickými druhy a produkuje řadu kvalitních červených a bílých vín. Bílá vína (vin alb) převažují v severních regionech Bălți a Codru, zatímco červená (negru/roşu) se pěstují především v Dněsterském regionu a v Cahulu na jihu. Dněsterský region (pojmenovaný podle řeky Dněstr) je domovem nepochybně nejznámějšího moldavské odrůdy Rara Neagră.

Vína se typicky připravují ze zahraničních odrůd i z místních moldavských (či rumunských) druhů. Pokud budete mít zájem o kvalitnější bílé víno, podívejte se po odrůdách Chardonnay, Sauvignon Blanc a ryzlink rýnský; pokud o červené víno, oblíbený je Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot Noir. Co se týče místních odrůd, kromě Rara Neagră můžete ochutnat také některé víno vyrobené z Fetească Albă, což je lehké květinové bílé, nebo Fetească Neagră, tmavě červené často s náznakem švestek.  

 

Tunely lásky 

Vinařské atrakce Moldavska sahají mnohem hlouběji, než jsou samotné vinice. K největším vinařstvím patří rozsáhlé podzemní vinné sklepy, které se táhnou celé stovky kilometrů! A i pokud Vás víno vůbec nezajímá, je fascinující si prohlédnout labyrint vysekaný do vápencové skály.

Sklepy ve vinařství Cricova 15 km severně od Kišiněva jsou nejznámější (ale s délkou 120 km nejsou nejdelší). Asi 60 km tunelů, které pocházejí z 15. století, je obloženo odshora dolů uskladněnými lahvemi.

Nejzajímavější částí prohlídky je sklep ve tvaru vinné sklenice se sběratelskými kusy. Najdete zde asi 19 láhví moselského vína z doby před II. světovou válkou, které kdysi patřily Hermannu Göringovi, řada francouzských červených vín z téže doby, láhev becherovky z roku 1902 z Čech nebo láhev pesachového vína z roku 1902 z Jeruzaléma.  

Vína z vinařství Cricova (především perlivé druhy) se těší silné pověsti doma i v zahraničí. Legenda říká, že když v roce 1966 vstoupil do sklepů kosmonaut Jurij Gagarin, vyšel ven (s pomocí) až za dva dny. Ruský prezident Vladimír Putin zde zase oslavil své 50. narozeniny.  

Abyste se dostali do vinařství Cricova, musíte mít vlastní dopravu a rezervaci předem, anebo si zařídit v Kišiněvu, aby Vás odtud personál vyzvedl. Na internetových stránkách vinařství se dozvíte možnosti prohlídek a ceny (čím vyšší je cena, tím více ochutnávek a jídla je v ní zahrnuto).

Podobné jako Cricova, ale větší a možná působivější, jsou vinné sklepy v Mileştii Mici 20 km jižně od Kišiněva nedaleko města Jaloveni, které mají délku téměř 200 km. Jsou v nich uloženy více jak 2 miliony lahví, takže se podle Guinnessovy knihy rekordů jedná o největší sbírku vína vůbec.

Prohlídky sklepů s průvodcem ve vozidle se konají třikrát denně, v 10, 13 a 15,30 hod., budete však potřebovat mít vlastní vozidlo a rezervaci předem (telefonicky nebo mailem). V jiném případě si můžete rezervovat místa v prohlídce u cestovní agentury nebo si najít někoho s autem.

 

Rozšířené ochutnávky vína

Dvě nejznámější menší vinařství v zemi, Purcari a Chateau Vartely, se snaží seznámit se svým vínem nové zákazníky, a tak lákají milovníky vína na přenocování s kombinací ochutnávek vína, světlého jídla a starých vykopávek v malebném prostředí.

Purcari, 120 km jihovýchodně od Kišiněva v Dněsterském regionu se těšilo velké zahraniční pozornosti v 19. století díky popularitě odrůdy Rara Neagră. V té době to byla tajná přísada skrývající se za cenami ověnčeným červeným Negru de Purcari (vinařství ho stále produkuje, dnes se však vyrábí převážně z odrůdy Cabernet Sauvignon).

Po přebudování po roce 2000 vinařství produkuje řadu výborně hodnocených bílých a červených vín, a také nabízí osm pěkných apartmánů s dobovým nábytkem a s podlahami z dlaždic, a vynikající restauraci. Můžete se vydat na prohlídku sklepů s historickými sbírkami desetitisíců láhví.  

Chateau Vartely se nachází na osamělém místě nedaleko města Orhei asi 60 km severně od Kišiněva. Za cíl nemá pouze velmi dobré bílé a červené víno, ale také útulné ubytování ve 12 pěkných dřevěných bungalovech, které mají oddělený prostor na spaní a na sezení, terasy, a také velmi dobrou restauraci.

 

Zpátky v metropoli  

Moldavsko je poměrně malá země a metropole Kišiněv představuje přirozenou základnu pro poznávání vinařských oblastí. Samozřejmě že můžete ochutnat různá vína z celé země a neopustit přitom metropoli. Skuteční nadšenci by si měli svoji návštěvu načasovat na na oslavy Národního dne vína pořádané v Kišiněvu o prvním víkendu v říjnu. 

Carpe Diem je neformální epikurejský obchod s vínem, jaký byl měl být v každém větším městě. Nabízí nejlepší vína z vinařství Cricova a Chateau Vartely, ale také lepší vína z menších nadějných vinařství, jako jsou Etcetera, Mezalimpe a Equinox. Přátelský a vstřícný personál je dobře obeznámený a hovoří anglicky a rusky.

Hotelová scéna je stále orientovaná spíše na bohatší klientelu, avšak stále se vyvíjí. Můžete-li si dovolit větší výdaj, doporučujeme Jazz Hotel s jeho elegantními moderními pokoji, ochotnou recepcí a vynikající polohou v centru. Slušná možnost střední třídy je nedaleký Art-Rustic Boutique Hotel, který nabízí desítku čistých pohodlných pokojů, z nichž některé mají soukromý balkon a tradiční dřevěný nábytek. 

Rumunsko po stopách prince Charlese