Zajímavosti

Zaha Hadid Architects staví virtuální město pro Metaverse

Od té doby, co Facebook změnil svůj název na Meta, se miliony lidí začaly ptát: Co je to metaverse? Jedna z nejznámějších architektonických firem na světě nyní reaguje ve velkém stylu.

Od Akademie Evelyn Grace v Londýně po Most šejka Zayeda v Abu Dhabi, futuristické stavby, které přinesly architektonické a designérské firmě zesnulé Zahy Hadid velké množství slávy, vždy předběhly svou dobu – až dosud. Londýnská firma nedávno oznámila, že její vizionáři v čele s hlavním architektem Patrikem Schumacherem a s Kennethem Landauem a Jaime Lopezem z Metaverse navrhují v metavesmíru (metaverse) virtuální město s vlastní správou.

Město, které bude představovat charakteristický styl ZHA v podobě radnice, pracovních prostorů pro spolupráci a dokonce i galerií prodávajících NFT (nezaměnitelné tokeny), není založeno jen na nezastavitelné představivosti kreativců. Ve skutečnosti je kybernetický svět ZHA nepříliš jemným přikývnutím skutečnému místu: Svobodné republice Liberland, 4,34 km dlouhé mikrozemi vtěsnané mezi Srbsko a Chorvatsko. Založil ji český politik Vít Jedlička v roce 2015 a jak název napovídá, malá vláda Liberlandu oslavuje libertariánské hodnoty. Ale kvůli nedostatku legitimní infrastruktury tam nikdo nebydlí, dokonce ani Jedlička. Nyní je však čas pustit se do virtuálního rozvoje.

Schumacher vysvětluje: „Technologicky, ekonomicky a sociálně dozrál čas na přesunutí stále většího množství našich produktivních životů do metavesmíru. Metaverse právě začíná ukazovat svůj potenciál posílit skutečnou globální spolupráci s globální účastí bez hranic.“

Schumacher doufá, že jeho virtuální metropole bude inspirovat rozvoj skutečného libertariánské mikrozemě, která inspirovala tu v metaversu. A možná se budoucí budovy budou podobat strukturám, které odkazují na brutalistické hnutí objevující se po celém virtuálním městě. Přinejmenším potenciální úroda budov, které mohou být někdy v blízké budoucnosti rozestavěny, láká 700 000 lidí, kteří podle Jedličky podali žádosti o občanství Liberlandu. Dokud se to však skutečně nestane (o čemž jeho sousedé pochybují), bude Liberland existovat pouze online ve vysoce rozvinuté virtuální realitě, kde se avataři návštěvníků budou propojovat a spolupracovat. Místa jako Liberland – země s libertariánskou vládou, které se mohou pochlubit malým počtem pravidel a předpisů – rezonují s metaversem, protože jsou vybudována pomocí technologie blockchain, která je decentralizovaná a autonomní. Koneckonců, tyto prvky (mimo jiné) včetně jeho bleskové rychlosti patří k důvodům, proč lidé tíhnou ke kryptoměně. V červnu 2021 například nejmenší středoamerický stát Salvador schválil zákon, který legalizoval přijímání bitcoinů jako zákonného platidla.

Schumacherovi se však podařilo spojit oba světy dohromady prostřednictvím metaversa Liberland od Zaha Hadid Architects, o kterém neústupně tvrdí, že není ani videohrou, ani zemí fantazie. Je to stejně nadpozemské jako realistické, s architektonickými formami, které renomovaná firma již postavila. Na rozdíl od těchto skutečných struktur jsou však ty, které firma navrhuje pro metaverse, ještě kreativnější, což dává smysl vzhledem k tomu, že neexistují téměř žádná omezení, pokud jde o svobody virtuální reality.

Hlavním cílem návrhu je využít pohodlnost naší architektury s uživatelským zážitkem a přizpůsobit náš étos a metody návrhu tak, aby se zabývaly konkrétními příležitostmi a omezeními, které nabízí virtuální svět,“ říká Schumacher. „Metaverse poskytl jejich inovativní a proprietární VR interakční technologii, která umožňuje virtuální využití prostorů.“

Některé z mimozemských rysů metaversa od Zaha Hadid Architects zahrnují vznášející se střechy, obrovské interiéry bez ohledu na energetickou účinnost a posluchárny, které se mohou rozšiřovat a zmenšovat na základě počtu uživatelů v nich. Ačkoli je metaverse stále ve fázi plánování, Schumacher je přesvědčen, že virtuální města se stanou běžnějšími, protože svět se bude nadále přizpůsobovat digitálnímu prostředí, do kterého pandemie v podstatě všechny uvrhla.

„Exploze podnikatelské a technologické kreativity v krypto-ekosystému ukazuje, co by bylo možné, kdyby se zobecnily stupně svobody, které tam stále přetrvávají. Nyní chceme a potřebujeme více svobody a toho lze dosáhnout pouze tím, že začneme znovu s koalicí nadšenců a bez porušování stávajících zájmů.“

Koneckonců mnohé z největších světových společností, jako je Meta, Google a Microsoft, umožnily svým zaměstnancům pracovat z domova tak dlouho, jak chtějí, čímž podpořily potřebu mít dobře vyvinutý kybernetický systém. Zda všechny velké instituce, zejména ty technické, budou nakonec mít značnou přítomnost ve fyzickém a digitálním světě, to se ještě musí určit, ale není to realita, kterou můžeme úplně odepsat. Ostatně některé z nejžádanějších světových architektonických firem jsou na palubě, aby navrhly jeho hlavní části.

 

alice

Share
Published by
alice

Recent Posts

Vyberte si nejlepší zážitky jednom místě – dárky pro muže i ženy

Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…

1 měsíc ago

Kolik stojí metro ve Valencii?

Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…

1 měsíc ago

Kolik stojí taxi ve Valencii?

Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…

1 měsíc ago

Jak se dostat z letiště Valencie do centra?

Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…

1 měsíc ago

Valencie: Vydejte se na historickou procházku

Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…

1 měsíc ago

Valencie: Kostel svatého Mikuláše a Lonja de la Seda

Valencie, okouzlující město na východním pobřeží Španělska, je místem, které nabízí návštěvníkům nejen slunečné počasí…

1 měsíc ago