Holandská metropole je vodní říší divů. Amsterdamský Kanálový okruh (UNESCO) byl vybudován v období holandského Zlatého věku poté, co za středověkými hradbami města vyrostl námořní přístav, a úřady vytvořily průlomový plán rozšíření. Dnes má Amsterdam více kanálů než Benátky: je jich 165, společně mají délku asi 100 km, obklopují 90 ostrůvků a nad nimi se klene 1281 mostů. Je to kouzelné místo, které můžete objevovat po celý rok.
Vývoj kanálů
Malebné kanály (gracht) v Amsterdamu nejsou pouze estetická záležitost: na počátku 17. století hrály klíčovou roli při odvodňování a kultivaci zaplavené země a oddělení země od moře. Většina nízko položené oblasti je polder, tj. země, která byla dříve pod vodou. Lidé ji získali tak, že postavili hráze napříč ostrůvky a řekami a odčerpávali vodu pomocí větrných mlýnů (později parních nebo dieselových čerpadel). Pokud se chcete seznámit s ústřední rolí kanálů pro zdejší městské plánování, vydejte se do Muzea kanálů (Het Grachtenhuis) na 45 minutovou prohlídku s audioprůvodcem.
Většina zdymadel na kanálech se otvírá třikrát týdně, aby mohla být načerpána čerstvá voda z jezera IJsselmeer, čímž vznikne proud, který vypláchne z kanálu stojatou vodu, která se odčerpá do moře. Můžete se podívat např. na majestátní Amstelsluizen na řece Amstel, abyste viděli technický div v akci.
Plavba po vodních trasách
Jádro tvoří půlkruh skládající se z následujících kanálů (od středu): Singelgracht, původně ochranný příkop kolem vnějšího okraje Amsterdamu, Herengracht („Panský kanál“‘), kam se po dokončení nastěhovali nejbohatší obyvatelé města, Keizersgracht („Císařský kanál“) a rušný Prinsengracht pojmenovaný po Vilému I. Oranžském. Abyste se v této soustředné síti neztratili, pamatujte na to, že – kromě kanálu Singelgracht – všechny leží v abecedním pořádku.
Hlavní radiální kanály, které protínají jádrové kanály jako paprsky kola, jsou také v abecedním pořádku od západu k východu: Brouwersgracht („Pivovarnický kanál“), pojmenovaný po pivovarech v 16. a 17. století, Leidsegracht, jedna z hlavních vodních tras do Leidenu, a Reguliersgracht, pojmenovaný podle mnišského řádu, jehož klášter stál poblíž. Reguliersgracht je také místem, kde můžete spatřit slavný jev „sedm mostů“; je to stavební kuriozita, kdy můžete hledět skrz oblouky sedmi klenutých mostů za sebou, které bývají po setmění osvětleny světýlky. (V místě, kde se protíná Keizersgracht a Reguliersgracht, napočítáte ještě víc mostů – 15, když budete hledět ve směru východ-západ nebo sever-jih.
Domy u kanálů a obytné lodě (hausbóty)
Na březích kanálů se tyčí štíhlé domy naklánějící se dopředu v nebezpečně vypadajících úhlech. Kvůli téměř vertikálním schodištím potřebovali majitelé snadný způsob, jak stěhovat velké předměty a nábytek do horních pater. Do štítů byly proto zabudovány kladkové zvedáky na zvedání předmětů, které se okny dostávaly dovnitř, přičemž sklon budovy umožňoval dopravu nahoru, aniž by došlo k poškození fasády. Daň z nemovitosti se platila podle šířky průčelí domu, tj. čím užší fasáda, tím menší daň. Zdobené štíty zakrývaly pohled na střechu a pomáhaly k identifikaci domu až do roku 1795, kdy francouzští okupanti v Nizozemsku zavedli číslování domů.
K dispozici je hojnost příležitostí ubytovat se v klasickém domě u kanálu: v mnoha z nich se dnes nacházejí hotely v celém cenovém spektru, od ekonomického Hotel Brouwer přes butikový hotel Canal House až po originální Hotel Pulitzer, který zabírá 25 propojených domů prodchnutých historií a má vlastní kotviště.
Po II. světové válce pomohly staré nákladní lodi kompenzovat nedostatek bydlení na souši, takže dnes amsterdamské kanály lemuje asi 2500 hausbótů (které jsou připojeny na městský kanalizační systém). Můžete se podívat na palubu lodi Hendrika Maria a prohlédnout si její prostorný interiér; loď stará asi sto let dnes hostí Muzeum hausbótů. Pokud byste si chtěli sami vyzkoušet život na vodě, rezervuje si noc v hausbótu např. u společnosti Frederic Rentabike (ta rovněž půjčuje jízdní kola, která představují zásadní způsob dopravy mezi amsteredamskými kanály).
Nejlepší coffeeshopy v Amsterdamu
Plavby po kanálech
Samozřejmě nejlepší způsob, jak poznat kanály, je vydat se přímo na ně. Přes 3 miliony návštěvníků každoročně absolvuje plavby po kanálech, které představují fantastický (ač turisticky zaměřený) způsob poznat zblízka vodní trasy města, a to ve dne i v noci, kdy jsou mosty nasvícené. Zamlženým oknům se vyhnete tím, že si vyberete loď s otevřeným sezením, jaké nabízí např. Blue Boat Company. Pokud byste si chtěli během plavby udělat zastávku, lodní doprava Canal Bus představuje praktický dopravní prostředek, který obsluhuje čtyři trasy a můžete nastoupit a vystoupit, kde se Vám to hodí. Ve městě má 20 zastávek (kotvišť), které se nacházejí u významných památek a atrakcí, jako je Van Goghovo muzeum, Rijksmuseum a Dům Anny Frankové.
Pokud byste chtěli mít opravdu svobodu, je možné se vydat na amsterdamské kanály vlastním člunem. Kotvit se může kdekoli ve městě s výjimkou pod mosty, v úzkých kanálech, na křižovatkách, u záchranných schodů nebo tam, kde je značka zakazující kotvení. K půjčovnám člunů patří Canal Motorboats, která nabízí malé tiché elektrické hliníkové čluny (pro max. 6 osob), které jsou ekologické a snadno řiditelné, takže není potřeba žádné oprávnění pro řízení lodi. Nebo si můžete procvičit lýtka, když si vypůjčíte šlapací člun od Canal Bike. A kdybyste se chtěli dostat ještě blíže k vodě, je možné si vypůjčit kanoi či paddleboard na stání v Kanoschool.
Slavnosti na kanálech
Coby míza města jsou kanály hlavním místem konání různých slavností a festivalů, od oranžového šílenství při oslavě Králova dne, přes Amsterdam Gay Pride (jediný gay pride festival na světě konající se na vodě), festival klasické hudby Grachtenfestival, až po Sinterklaas Intocht (příjezd sv. Mikuláše označující začátek vánočního období); také je místem pro zářivé projekce a instalace odrážející se na hladině při svátku světel Amsterdam Light Festival.
Káva zadarmo a zlevněné opravy kol – Amsterdam odmění obyvatele, kteří poctivě recyklují