Někteří lidé prostě tu a tam potřebují od všeho vypadnout, přičemž většina z nás se spokojí s víkendovým výletem do hor. No, jsou i tací, kteří se rozhodnou prožít svůj život daleko od nejbližší kavárny či bankomatu. Těchto průkopníků to táhne k uvolněnému, jednoduchému životnímu stylu, který najdou v odlehlých komunitách.
Život na těchto místech není nutně jednoduchý, ale může být osvobozen od některých komplikací, které nás v moderním každodenním životě trápí. Některé z těchto vzdálených osad byly vystavěny na podporu podnikání a jiné jsou zbytky obcí, které byly funkčně izolovány na stovky let. Pokud někdy onemocníte z civilizované společnosti, a myslíte, že jste tuto výzvu života zvládli, podívejte se na těchto šest odlehlých komunit.
Tristan da Cunha
Jde o oficiálně nejvzdálenější obydlené souostroví na světě, nacházející se 1750 mil od nejbližší pevniny v Jižní Africe. Hlavní ostrov Tristan da Cunha má rozlohu 7 x 38 čtverečních mil a stálých obyvatel zde žije méně než 300. Ostrovy objevil portugalský cestovatel Tristane da Cunha v roce 1506. Prvním obyvatelem ostrova se stal v roce 1810 Američan J. Lambert, který se stal i jejich prvním majitelem.
Později se ostrov dostal pod kontrolu Spojeného království a dodnes patří do britského zámořského území. Většina občanů žije v osadě Edinburgh of Seven Seas, kde se obyvatelé živí zemědělstvím nebo prací pro místní vládu. Ostrov má slušné příjmy z prodeje mincí a známek. Zdravotní péče na ostrově je zdarma, ale vážné zranění či nemoc by vyžadovalo zastavit projíždějící rybářské plavidlo a požádat ho o 1750 mil cestu do Kapského Města v Jihoafrické republice.
Svatá Helena
Svatá Helena sousedí s ostrovy Tristan da Cunha a Ascension a má zhruba 47 km2. Ostrovu dominuje hora Diana ‚s Peak, která funguje jako národní park. Svým domovem Svatou Helenu nazývá trochu více než 4000 skalních duší, většinou jsou to potomci britských kolonistů. Obyvatelé Svaté Heleny se živí prací pro vládu, vývozem zboží, například kávy a opuncie a novozélandského lnu.
Pokud zde chcete přijet, budete muset soupeřit o jedno z mála míst, které jsou pro civilisty k dispozici na letech provozovaných britskou armádou nebo si koupit lístek na jednu z lodí, které navštěvují její přístav asi 30 krát ročně.
Ostrov Ascension
Stejně jako Svatá Helena a Tristan da Cunha, ostrov Ascension se nachází v jižním Atlantském oceánu, asi 1 600 kilometrů od Jižní Afriky. Ascension spadá pod správu Velké Británie a byl poprvé objeven portugalským průzkumníkem João da Nova v roce 1501. Ostrov využívají jako letiště armády Spojeného království a USA. Žije zde asi 880 lidí.
Foula
Foula je malý ostrov vyčnívající z Atlantského oceánu u severního cípu Skotska. Ostrov má jen 4 x 5,6 km a je domovem pouze 31 lidí. Obyvatelé ostrova se tradičně živili rybolovem, ale v posledních letech se cestovní ruch a pasení ovcí ukázaly jako výnosnější. Ostrov nemá přístav, i když malé letiště umožňuje dostat se na pevninu poměrně bezbolestně. Maják, který varuje lodě na jižním cípu ostrova je poháněn větrnou a solární energií.
Velikonoční ostrov
Velikonoční ostrov, známý svými kultovními kamennými sochami je také jedním z nejvíce vzdálených komunit na světě. Je to více než 1200 mil od nejbližšího obydleného ostrova a 2180 mil od Chile, nejbližší velké pevniny. Ostrov má minimálně 4000 obyvatel.
Věří se, že Polynésané jsou první obyvatelé ostrova, kteří sem přišli někdy mezi 300 a 1200 r. před naším letopočtem. Polynésané byli odborníci v cestování na velké vzdálenosti ve velkých, otevřených a vyzdobených kanoe. V současné době se mnozí obyvatelé živí poskytováním stravovacích služeb pro turisty, kteří se sem hrnou prozkoumat povahu, historii a kulturu tohoto ostrova patřícího do seznamu světového dědictví UNESCO.
McMurdo stanice, Antarktida
McMurdo stanice je vědeckovýzkumné zařízení provozované americkou vládou prostřednictvím National Science Foundation. Stanice se nachází v blízkosti, kde britský polárník Robert Falcon Scott postavil základnu v roce 1902 a byla poprvé spuštěna v roce 1956. Dnes má McMurdo až do 1258 obyvatel, ale tento počet dramaticky klesá v zimě. Obyvatelé se musí vypořádat s průměrnými letními denními teplotami, které mohou klesnout i hluboko pod nulou. Naštěstí obyvatelé mají přístup k internetu.