ŽEBŘÍČEK THE FORTUNE GLOBAL 500 PŘEDSTAVIL NEJMOCNĚJŠÍ SPOLEČNOSTI ROKU 2016

Žebříček The Fortune 500 každý rok přináší seznam nejmocnějších společností, které ovládají světové ekonomické trhy. Loni do něj poprvé vstoupil i kalifornský technologický gigant Apple a dokonce se umístil v top desítce. Většině žebříčku již tradičně dominují ropné společnosti.

Apple slaví obrovský úspěch, protože se mu poprvé podařilo umístit v rozsáhlém globálním žebříčku. Kalifornský technologický gigant patří k nejbohatším společnostem světa, a to i přes loňským poklesem prodeje. Jeho průměrný výdělek za minulý rok je 234 miliard dolarů.

Další příčky většinou obsazují ropné společnosti, přestože jejich loni zasáhly nízké ceny ropy. Německý výrobce automobilů, Volkswagen, si také udržel pozici v žebříčku, a to i přes skandálu ohledně podvodu s emisemi.

Tvůrci žebříčku avizovali, že loni úspěšnost většiny nejmocnějších společností poklesla. The Fortune vytváří žebříček na základě ročních tržeb společností. Nejvíce v něm dominují americké firmy, které obsadily 134 příček, následují čínské korporace se 103 příčkami a Japonsko s 52 korporacemi. Velká Británie obsadila 26 příček, přičemž 17 z nich sídlí v Londýně.

The Fortune 2016 – Top 10 nejmocnějších společností

The Fortune 500 každoročně představí 500 nejmocnějších společností z celého světa. My vám přinášíme top desítku tohoto žebříčku. Při názvu firem je uvedena jejich roční tržba.

1.Walmart – 482 miliard dolarů

Americký maloobchodní gigant, který také vlastní britskou síť supermarketů Asda, si první místo udržuje už třetí rok. Svou pozici v top desítce si hlídá od roku 1995. Ani Walmart však neminul loňský pokles tržeb.

2.State Grid – 330 miliard dolarů

Čínský State Grid patří mezi největší energetické společnosti na světě, přičemž jde o státní podnik. Elektřinou zásobuje celou Čínu a jeho služby využívají i Filipíny, Austrálie, Brazílie a Itálie.

3.China National Petroleum – 299 miliard dolarů

Tato společnost, známá zejména pod zkratkou CPNC, také patří čínské vládě. Jde o mezinárodní ropný podnik, který mimo jiné zastřešuje korporaci PetroChina. Jeho provozu sídlí v Rusku a na Středním Východě.

4.Sinopec Group – 296 miliard dolarů

Opět další čínský ropný gigant – jde o seskupení podniků China Petroleum a Chemical Corporation. Adresa Sinopec Group se nachází v Hong Kongu.

5.Royal Dutch Shell – 272 miliard dolarů

Tato holandská ropná společnost je veřejně známá pod jménem Shell. Její čerpací stanice najdeme všude v Evropě, v současnosti se však rozšiřuje se i do USA. V roce 2013 se v žebříčku The Fortune 500 umístila na prvním místě.

6.Exxon Mobil – 246 miliard dolarů

Další příčku opět obsazuje ropný gigant, tentokrát pocházející z Texasu. Tato společnost vznikla fúzí korporací Exxon a Mobil. V Evropě a Velké Británii vlastní čerpací stanice Esso.

7.Volkswagen – 237 miliard dolarů

Německý výrobce automobilů si zažil těžké chvíle poté, co přiznal instalaci nezákonného softwaru ve svých dieselových autech. Tento software jim umožnil podvádět při emisních testech. Jak se však ukázalo, Volkswagen dokázal skandál ustát a přesto dosáhl vysoké zisky.

8.Toyota – 237 miliard dolarů

Toyota sdílí s Volkswagenem stejné zisky, avšak dokázala vyprodukovat o něco více automobilů než její německý rival. Toyota vyrobila 10,3 milionů vozů, zatímco VW jen 10,1 milionů.

9.Apple – 234 miliard dolarů

Apple je v současnosti jednou z nejmocnějších a nejrychleji se rozvíjejících společností. V roce 2016 se však musela poprat s klesajícími prodeji nového iPhonu.

10.BP – 226 miliard dolarů

Britská ropná společnost BP se dodnes vzpamatovává z důsledků velké exploze. Došlo k ní v roce 2010 na vrtné plošině Deepwater Horizon na Marshallových ostrovech, přičemž šlo o nejhlubší vyvrtán ropný vrt na světě. Katastrofa stála korporaci 61 miliard dolarů a zanechala za sebou obrovskou ropnou skvrnu v Mexickém zálivu.