Triků, jak si v dnešním přetechnizovaném světě zachovat určitou míru produktivity, není nikdy dost. Technika Pomodoro je metodou, která má potenciál pomoci vám „probojovat“ se spoustou povinností s co největší efektivitou a soustředěním.
Název této techniky je odvozen od kuchyňského časovače, který zavedl její vynálezce, italský student Francesco Cirillo. Během svého studentského období totiž na měření času své práce používal typický časovač ve tvaru rajčata. Stopování jednotlivých časových úseků mu pomohlo zaměřit se na úkoly efektivněji a také rychleji překonávat body ve svých to-do listech. I vy patříte mezi ty, kteří neustále bojují s prokrastinací nebo jsou zavaleni povinnostmi? Možná i právě vám tato technika zjednoduší život.
Co je základem techniky Pomodoro?
Technika Pomodoro je jednoduchá: velké projekty a úkoly si rozdělíte na menší, dílčí úkoly. Pracovat na nich budete během jednotlivých časových intervalů, nazývaných „Pomodoros“. Mezi jednotlivými intervaly vždy následují přísně stanovené pauzy, které vás mají motivovat k dokončení jednotlivých částí. Zároveň při nich můžete krátce zrelaxovat – zacvičit si, dát si něco malého na zub či zahrát si hru na smartphonu. Tuto techniku si pochvaluje velké množství lidí a vznikly o ní celé publikace.
Obecně však tato metoda sestává z 25-minutových „pracovních“ úseků, mezi kterými jsou vždy umístěny 5-minutové pauzy. Po čtyřech Pomodoros následuje delší, obvykle 15 až 25-minutová pauza. Cílem takového rozdělení práce je vyvolat snahu o co nejrychlejší dokončení projektu, neboť činnost je přerušovaná jednotlivými krátkými přestávkami. Pracovní intervaly si můžete přizpůsobit podle svého pracovního tempa – neexistuje žádný nesprávný způsob provádění této techniky. Hlavní myšlenkou je zvýšení produktivity. Pro měření času můžete, podobně jako italský student, používat kuchyňský časovač, stopky nebo mobilní aplikace, kterých je v současnosti dostupných více než dost. Dostupné jsou také různé online nástroje pro osobní počítač.
Technika Pomodoro – jaké její jsou (ne) výhody?
Pointou této techniky je eliminovat rušivé vlivy a zbavit se často zbytečného multitaskingu. Cílem je zaměřit se na specifické úlohy a předejít „vyhoření“. Na některé projekty se však Pomodoro nedá uplatnit, což je jeho částečnou nevýhodou.
Pomodoro je ideální na plánování nových projektů, odepisování a čištění emailů, drobné domácí práce, projekty a také na jakékoliv velké projekty, které lze rozdělit na menší části. Studenti tuto techniku ocení při studiu či při psaní seminárních prací. Celkově je ideální na dokončení projektů, kterým se neustále vyhýbáme.
Naopak, nehodí se na volnočasové aktivity či projekty, které nelze přerušovat prostřednictvím přestávek, například výzkum nebo studium dokumentů.
Hlavním klíčem je plánování
Jak se pustit do realizace této metody? Prvním důležitým krokem je plánování. Budete na to potřebovat váš oblíbený poznámkový blok, ať už v elektronické nebo papírové formě. Vytvořte si to-do list tak jako obvykle, avšak jednotlivé úlohy označte jako „Pomodoros“, na kterých budete pracovat během jednotlivých intervalů. Snažte se dílčí úkoly zorganizovat tak, abyste jednotlivé projekty měli dokončeny během jednoho čtyř-fázového Pomodora. Pokud to není možné, nic se neděje – přizpůsobte si intervaly tak, aby vám vyhovovaly.
Největší, silnou stránkou této techniky je její flexibilita. Pokud dílčí úkol dokončíte dříve, můžete v rámci téhož Pomodora začít pracovat na následující; pokud ji nestihnete dokončit do 25 minut, můžete se jí věnovat po pauze tam, kde jste skončili. Čím více budete využívat techniku Pomodoro, tím rychleji se naučíte efektivně plánovat své úkoly.